Kvalita fotoaparátů v chytrých telefonech aspoň v dohledné době nebude dosahovat takové technické vyspělosti jako u pokročilejších digitálních fotoaparátů, neřkuli zrcadlovek. Díky
několika prostým trikům však můžete své fotografie vytáhnout na vyšší level.
Tip 1: Poznejte možnosti svého chytrého telefonu
Samozřejmě – poklepáním na displej telefonu zaostříte a fotka bude ostrá. Ale je dobré si uvědomit, že správným nastavením vašeho přístroje můžete vykouzlit ještě lepší výsledky. Každý chytrý telefon nabízí trochu jiné možnosti, ale většina z nich by vám měla umožnit nastavení expozice, zaostření, ISO nebo vyvážení bílé. Prozkoumejte nabídku, přečtěte si manuál nebo online nápovědu a zjistěte si toho o možnostech nastavení vašeho modelu co nejvíce.
Tip 2: Rozlišení
Čím vyšší je rozlišení, tím více detailů na fotografii zachytíte a získáte více možností, jak své snímky upravovat a prezentovat. Platí to jak u fotografií, tak u videa. Volbou vyššího rozlišení dosáhnete toho, že budete mít k dispozici fotografie vhodné nejen pro zobrazení na displeji telefonu, ale i pro velké displeje a televizory, a hlavně pro kvalitní tisk. Jednou z nevýhod vysokého rozlišení fotografií je ovšem fakt, že si musíte přichystat spoustu místa na disku. Abyste snímky o velikosti několik megabytů měli kde skladovat, budete potřebovat dostatečně velkou paměťovou kartu, externí disk nebo cloudové úložiště.
Tip 3: Přední kamera jen na selfie
Stojíte se svou drahou polovičkou na romantickém místě, chcete si udělat selfie a to první, co instinktivně uděláte, je, že nastavíte snímání přední kamerou. A má to své nesporné výhody. Nestane se vám, že vyfotíte jenom část obličeje, ani vám telefon při snaze udělat rychlou momentku neupadne na zem. S přední kamerou máte telefon pevně v rukou. Na druhou stranu kvalita je v drtivé většině případů slabší a na fotografiích je to znát. Proto doporučuji používat přední kameru jen na selfie.
Tip 4: Uzamkněte expozici a zaostření
Zlepšete kvalitu svých fotografií jednoduše, rychle a účelně – prostě jen uzamkněte před cvaknutím snímku expozici a zaostření. Jak na to? Pokud máte třeba iPhone, tak stačí před focením přiložit a držet prst na displeji. Jakmile čtvereček zabliká, tak je uzamčeno a vaše fotka bude mít mnohem větší ostrost i při zachvění telefonu.
Čtěte také – Jak poslat z mobilu tištěný pohled s fotkou?
Tip 5: Pozorujte ze všech úhlů
Nefoťte bezmyšlenkovitě všechno, co se vám dostane před čočku fotoaparátu. Napište si seznam motivů, které chcete za týden vyfotit a postupně plňte své plány. Mějte oči otevřené a sledujte věci ze všech dostupných úhlů, jedině pak pochopíte jejich podstatu. Projděte se kolem svého domu po směru hodinových ručiček, a potom proti směru. Uvidíte, že bude působit pokaždé jinak. Naučte se najít podstatu objektů tím, že je budete pozorovat.
Profesionální držák na smartphone – Více informací
Tip 6: Místo je jen pro ty nejlepší snímky
Vyfotit fotografii je jen polovina práce. Snímek potřebuje ještě trochu péče a úprav před tím, než jej pošlete „do světa“. Myslete především na to, že ne každá fotka si zaslouží být zveřejněna. Filtrujte fotografie – do fáze úprav, vylepšování a sdílení by se měly dostat jen ty nejlepší. Internet je plný fotek jídla, domácích mazlíčků nebo malých dětí. Těch opravdu dobrých fotek, u kterých se vám sbíhají sliny, začněte se smát nebo vás zamrazí, je málo.
Tip 7: Sledujte ostatní fotografy
Není žádná ostuda sledovat ostatní české a světové fotografy. Zaměřte se na detaily jejich snímků a pochopíte jejich rukopis. Kromě toho vás mohou v ledasčem inspirovat a pomohou vám zlepšovat se. Mě například baví Lukáš Dvořák, Tomáš Třeštík, Ira Block nebo Halno.
Tip 8: Budiž světlo – jděte mu naproti
Ano, známé fotografické pravidlo říká, že světlo má jít vždy zezadu. Jděte ale mnohem dál. Čekejte na správný moment ráno a v podvečer, kdy je světlo nejpřívětivější, a foťte. Výsledky budou o poznání lepší, než jindy během dne.
Tip 9: Zapomeňte na zoom
Přiblížení neboli zoom u chytrých telefonů nepřináší fotografiím nic dobrého. Kvalita se totiž rapidně zhoršuje, navíc bez stativu bude obraz roztřesený a – ano, kvalita jde opět dolů. Zoomujte nohama. Přibližte se k objektu chůzí nebo popoběhnutím.
Tip 10: Buďte ve střehu
S velkým fotoaparátem v batohu nebo autě se vám může stát, že propásnete dokonalé světlo nebo neopakovatelnou momentku. Největší výhodou chytrého telefonu je to, že ho máte pořád v kapse nebo v ruce. Proto nedopusťte, že nestihnete zmáčknout spoušť fotoaparátu ve vhodnou chvíli.
Chcete být originální? Pořiďte si kryt s vlastní fotkou
Váš telefon vám bude dělat ještě větší radost kdykoli ho vytáhnete z kabelky nebo z kapsy díky vaší vlastní fotce a vtipnému popisku.
Přidat komentář