Snížená přítomnost, či plná absence hmatatelných objektů, na které jsme zvyklí, umožňuje divákům upustit uzdu své fantazii a nechat se unášet na vlnách až optické iluze. Popusťte uzdu své fantazie, zapojte kreativní přístup tam, kde jiní končí. Sepsali jsme pro vás 10 tipů, které vám pomohou v začátcích s abstraktní tvorbou ve fotografii.
1. Začněte s každodenními objekty
Abstraktní fotografie zahrnuje spoustu pohledů na obyčejné věci, avšak jiným způsobem. Pro začátek tedy můžete zkusit fotit objekty, které máte doma běžně po ruce. Jakmile si zvyknete vidět všední věci nad rámec jejich obvyklé funkčnosti, budete schopni přemýšlet a vidět věci abstraktně, ať už budete kdekoli.
Možná tomu nevěříte, ale opravdu cokoli může být objektem ve vašich abstraktních fotografiích. Vyberte si náhodný objekt nebo sadu věcí, třeba nádobí nebo jednu žárovku, a pokuste se zjistit, jak je můžete zachytit jiným, ale neotřelým, originálním způsobem. V druhém kroku se zaměřte na detaily, kdy následně bude složité, či nemožné identifikovat původní funkci zobrazených věcí, materiálů, surovin.
2. Využijte výraznost linií, tvarů, struktur
Kompoziční linie, tvar, textura, barva. To vše jsou prvky, které když se zajímavým způsobem namixují, přispějí k atraktivitě fotografií. Důležitá je i zvolená perspektiva.
Přidejte výrazné barvy a zvýrazněte bod, který je pro snímek klíčový. Nechte diváky lámat si hlavu nad záhadnou texturou a v dalším snímku jim díky zachycenému celku ukažte, o co se doopravdy jedná. Oslňte je originálními nápady, aneb kreativitě se meze nekladou.
3. Nebojte se makra
Jedním z nejběžnějších způsobů vytvoření abstraktních fotografií je přiblížit se k fotografovanému objektu. Buď si jej přiblížíte zoom objektivem, nebo použijete ještě lépe specializovaný makroobjektiv, který ještě detailněji zobrazí focené objekty.
Čtěte také na blogu: Makro – aneb jak zachytit detaily
Specializované objektivy vhodné na makro dosahují poměru zobrazení až 5:1 (focený objekt bude na snímači 5x větší, než ve skutečnosti je). Nejběžnější poměr zobrazení je 1:1 (objekt velikosti 1cm bude zaznamenán na čipu/filmu formátu Full Frame ve velikosti 1 cm).
4. Zachyťte pohyb dlouhým časem
Mnoho fotografů se při myšlence na rozmazaný objekt orosí, ne však abstraktní fotografové. Jednoduchým přesunutím fotoaparátu v okamžiku pořízení snímku docílíte krásné směsi různých barev, liní a vzorů, které budou připomínat malířské plátno.
Nebojte se experimentovat také s kruhovými pohyby. Jakmile pochopíte, jak dokáží ovlivnit objekty zachycené na vašich fotografiích, můžete je cíleně využít ve svůj prospěch. Úspěšného rozmazání dosáhnete při rychlostí závěrky 1/10 s a pomalejší.
5. Přizpůsobte si osvětlení
Změna směru a intenzity osvětlení vedou ke vzniku netradičních efektů zaručujících originální snímky. Ostře osvětlený předmět asociuje svou důležitost a představuje středobod snímku. Naopak umístění silného zdroje světla na jedné ze stran může vést k tvorbě stínů, které významně zvýrazní jednotlivé textury fotografie.
Zkuste si pohrát také se siluetami. Umístěte světelný zdroj za objekt nebo předmět vaší fotografie a nechte kontrast udělat všechnu práci za vás.
6. Hledejte odrazy
Abstraktní fotografie by bez různých odrazů byly jen poloviční. Najdete je na vodních plochách, prosklených budovách, kovových trubkách a podobně. Ještě větší výhrou je, pokud má skleněný povrch nějakou texturu či glazuru. Pak se vytvoří opravdu nečekané a unikátní obrazy odražených objektů, které by vašemu oku a čočce fotoaparátu neměly uniknout.
7. Zbavte se barev
Barvu nemusíte jen přidat, ale můžete ji také úplně odstranit. Když oku „nedáte“ barvu, hledá na fotografii jiné vizuální podněty. Proto je černobílá fotografie skvělým způsobem, jak izolovat tvar a formu a nechat je pořádně vyniknout.
Čtěte také na blogu článek: Černobílá nebo barevná fotografie?
Pokud se tedy chcete zaměřit čistě na formu abstraktní fotografie bez zbytečného rozptýlení barvami, černobílé snímky jsou správnou cestou. Před tím, než začnete fotografovat, si vyzkoušejte vizualizaci toho, jak výsledný snímek bude vypadat v černé a bílé (mnohé fotoaparáty již mají funkci snímání do černobílých odstínů).
8. Sledujte stíny
Neustálé prozkoumávání vztahu mezi světlem a stínem patří mezi základní aspekty fotografie. Stíny upozorňují na detaily kolem nás, které bývají často ponechány bez povšimnutí. Dodávají přitom hloubku, tajemno a především důležitý kontrast.
Nebojte se fotit neobvykle vypadající stíny a dejte pozorovateli možnost nad fotografií přemýšlet.
9. Zkuste to rozostřit
Díky rozostření dosáhnete poměrně rychle velmi originálního vzhledu fotografie. Foťte na prioritu clony a nastavte co nejmenší clonové číslo, abyste dosáhli malé hloubky ostrosti. V manuálním ostření pak buď vše rozostřete, nebo zaostřete na část objektu jen minimálně. Vše záleží na vaší zamýšlené kompozici. Experimentováním s hloubkou ostrosti můžete vytvořit celou sérii abstraktních fotografií.
10. Postprodukce fotkám jen pomůže
Postprodukce vám dá ještě mnohem více možností, jak si s abstraktním vyzněním fotografie pohrát. Nic nebude příliš. Přebarvujte, ořezávejte, použijte zkreslení, nebo obraz úplně překlopte. Jakýkoli software na úpravu fotek stojí v abstraktní fotografii za zkoušku.
Přidat komentář