Teplé letní večery přímo lákají ke hrátkám se světlem. Se světly můžete vyrazit do přírody a ve tmě se tomuto druhu focení věnovat klidně celé hodiny, aniž byste promrzli na kost. Výsledky většinou překvapí a potěší. Budou ale skutečně originální? V tomto článku prozkoumáme čtyři nástroje, které vyzkoušel snad každý lightpainter, a vysvětlíme jejich klady a zápory.
Tak, máte fotoaparát na stativu v manuálním nebo Bulb režimu, zaostřili jste na správný bod a nezapomněli vypnout automatické ostření. Kreslení pomocí baterky je již vyzkoušeno, ale fotografická duše tíhne k něčemu originálnějšímu. Co popadnete jako první?
-
Prskavky
Do Vánoc je ještě dost času, to ale neznamená, že nemůžeme podpořit prodejce pyrotechniky a koupit si něco menšího na focení. Kupříkladu prskavky nebo fontány.
Prskavky a také drobné dortové fontány jsou poměrně jednoduše ovladatelné zdroje světla, jejichž výsledek se dá dobře předpovědět. Hoří rovnoměrně, zanechávají za sebou charakteristicky „chlupatou“ světelnou stopu a díky jejich malé velikosti se dají použít i doma. Rovnoměrný tok světla láká k jednoduchým obrazcům a nápisům: srdíčko, číslovka, jméno nebo název, hláška – všechno se dá vyzkoušet. Dokonce si můžete vyrobit vlastní „prskavkový“ font: postupně nakreslit celou abecedu včetně čísel a poté jednoduše poskládat písmenka v postprodukci.
Na malování světlem v přírodě potřebujete pevný, ale lehký stativ. Nejlépe z karbonového vlákna.
Pokud máte zkušenost s točením orbů (světelných kruhů), můžete do toho zapojit prskavku: upevněte ji na konci provazu a roztočte stejným způsobem, jako točíte světýlko, když kreslíte orb. To ale nedoporučuji dělat doma. Ještě vynalézavější způsob využití prskavky je její zapojení do celkové kompozice. Například můžete hořící prskavkou opatrně obkreslit lidskou postavu nebo malý strom.
Nevýhody tohoto nástroje spočívají v jeho omezeních. Většinu vašich nápadů pravděpodobně zkoušela kvanta fotografů před vámi, tím pádem nebudou snímky příliš originální. Druhá nevýhoda prskavek je ta, že opravdu precizní výsledek potřebuje pevnou ruku: měli byste umět dobře kreslit, dokonce naslepo. A poslední věc, se kterou jsem se i já u prskavky bohužel setkala, je její relativní nebezpečnost. Při focení doma dávejte velký pozor na to, kam padají jiskry. Není nic jednoduššího, než jiskrami propálit stůl nebo gauč.
Fotoaparáty OM System mají režim Livecomp (live composite). Touto funkcí lze v podstatě uzamknout expoziční čas, takže nikdy nedojde k přeexponování světlých částí.
Pro
Krásná chlupatá stopa
Sváteční atmosféra na snímku
Proti
Lehce poznatelné
Potřebuje pevnou ruku
Nebezpečné
-
Lensball
Povaluje se vám doma skleněná koule z minulých Vánoc? Vyzkoušeli jste ji na kreativní focení města a přírody a už dlouho vás nenapadá, jakým dalším způsobem ji můžete využít?
Malujíce světlem za skleněnou koulí si ani nevšimnete, jak večer utekl. Pokud ji k tomu umístíte na zrcadlo, máte zaručeně krásné výsledky! Světelné čáry se ve skle zlomí a v zrcadle odrazí, čímž vznikne nádherná abstraktní kompozice s několika plány.
Ve výběru světelného zdroje máte volné ruce: může to být barevná LED páska, vánoční světýlka, baterka, optické vlákno, dokonce i výše zmíněná prskavka. Zkrátka všechno, co svítí. Nebudete ale první, kdo to vyfotil, což pro začátek rozhodně nevadí.
Pro
Krásné lomené světlo
Několikaplánová kompozice
Úchvatný proces
Proti
Neoriginální
-
Ocelová vlna
Kulatý ohnivý portál s jiskrami letícími do všech stran určitě stojí za vyzkoušení. Je to především úžasný zážitek pro účastníky focení. Stačí umístit kus nejtenčí ocelové vlny do metalické kuchyňské metličky, zapálit, roztočit a pak pozorovat, jak se vzduch naplňuje nesčetným množstvím malinkatých jisker, které se na fotce promění v tenké ohnivé čáry.
Kromě standardního kulatého tvaru při točení kolmo k objektivu můžete vytvořit i jiskrnou „střechu“ tak, že zvednete metličku nad hlavu a roztočíte ji paralelně zemi. Za roztočeným světlem se můžete pohybovat, jelikož to bude tvořit ohnivý tunel. Dokonce můžete zkusit pomocí metličky roztočit orb.
Tímto varianty, kterak použít ocelovou vlnu, končí (pokud nejste kutilové a nic s ní nebrousíte). Velká nevýhoda tohoto nástroje je ta, že je lehce rozpoznatelný a sám o sobě už skoro nikoho nepřekvapuje. Pokud chcete udělat něco opravdu originálního, budete muset vymyslet, jak tento předmět zapojit do složitější kompozice.
Bezpečnost nade vše!
Nikdy nepracujte s ocelovou vlnou v místnostech nebo na suchých místech, kde se může něco zapálit.
V létě dávejte pozor na lokaci. Suchá tráva nebo obilí vzplane z jediné jiskry, proto v přírodě raději pracujte u vody, ve vlhku nebo po dešti.
Správně se oblékněte. Nejlepší je bunda s kapucí nebo černá mikina z přírodních materiálů. Syntetika se jednoduše propálí.
Mějte po ruce asistenta, který dává pozor, kam přistávají jiskry, a může je rychle zašlápnout.
Pro
Nadšení z procesu
Překvapivé výsledky pro nezkušené oko
Proti
Omezený počet tvarů
Lehce poznatelné na fotkách
Nebezpečné
-
Programovatelná tyč
Barevná programovatelná LED tyč je snem každého začínajícího lightpaintera. Opravdu, nepotřebujete být malíři, abyste dosáhli nádherných, precizně prokreslených tvarů. Stačí vybrat žádaný obrazec a mávnout tyčí. Najednou máte na fotce křídla, plápolající oheň, letící ptáky, logo vaší firmy, nebo cokoliv si vymyslíte.
Tyč se dá nastavit podle gusta každého fotografa: mění se výkon, barva, frekvence, barevné pořadí. Samozřejmě jde ovládat i z mobilu. Výrobci barevných programovatelných tyčí jsou značky Magilite nebo LED trubice jako například Godox LC500. Jednoduchá a předvídatelná LED tyč se zdá geniálním řešením pro malování světlem. Jenže na této úrovni už začíná docházet kreativita samotného fotografa a snímkům chybí jedinečnost.
Programovatelný obrázek je sestavený z pixelů, a to je na fotce vždy vidět. Druhou překážkou je cena tyče. 25cm trubici pořídíte za 3 000 Kč, s délkou se pak cena zvyšuje.
Pro
Jednoduché ovládání
Tvoří jakékoliv obrázky
RGB spektrum
Proti
Technika vytlačuje umění
Chybí jedinečnost
Vysoká cena
Přidat komentář