V nedávno vydaném článku o prvních dojmech z Nikonu D850 jsme slíbili brzké vydání recenze žhavé novinky D850. Takže žádné natahování, tady vám ji přinášíme!
Představení
Nebudu daleko od pravdy, když prohlásím, že Nikon D850 je nejočekávanější novinkou letošního roku. Firma slaví 100leté výročí a vznikala tak spousta spekulací, čím by mohla firma překvapit a jaký bude ten výroční model, který by měl uspokojit všechny věrné fanoušky značky Nikon. Bylo zřejmé, že si Nikon pro tak významnou událost přichystá něco velkého. Oficiálním oznámením bylo definitivně odzvoněno spekulacím a světlo světa spatřila nová Full Frame zrcadlovka Nikon D850. Tento nový model, který nahrazuje starší (ale stále vynikající) model Nikon D810, vzbudil ve fotografickém světě značný rozruch. Ale co je na něm tak zlomového? Podíváme-li se na to pohledem spotřebitele, výběr vhodného přístroje na focení vždy podléhal nějakým preferencím a kompromisům. Ať už byla vaše priorita rychlost, nízký šum, nebo vysoké rozlišení, vždy jste stáli před rozhodnutím, jaký nástroj dle svého zaměření zvolit. Vždy to ale bylo něco za něco.
S příchodem novinky D850 je všechno jinak. Tímto modelem se zásadně změnila firemní strategie a poprvé lze fotoaparát specifikovat jako opravdu univerzální napříč všemi žánry. Obstojí v každé fotografické disciplíně. Nebál bych se ho označit za revoluční model, a to i s ohledem na konkurenční značky. Nikonu se u nové D850 podařilo skloubit dvě doposud neslučitelné veličiny, a to rychlost a extrémní rozlišení. A naprosto skvělé je, že i tyto parametry lze uživatelsky nastavit pro své potřeby. K tomu všemu dostává ten nejlepší systém automatického ostření z vlajkové lodi D5. K čemu by jinak bylo fantastické rozlišení bez přesného a rychlého ostření. Ani příznivci videa nebudou zklamáni, ba naopak. Nechybí totiž 4k video snímané z celé plochy snímače. D850 navíc vykazuje s ohledem na rozlišení nízký šum a disponuje ergonomickým a odolným tělem. Možná je to příliš slov chvály na úvod, ale z D850 jde jen těžko nebýt nadšený. Nabízí totiž revoluční výkon a parametry, bez ohledu na váš fotografický žánr. Nebudu zde do podrobna opisovat manuál. Ti zvídavější si pečlivě prostudují tabulku ve srovnání s předchůdcem.
Provedení, ergonomie a výbava
Po osahání přístroje je zřejmé, že máme před sebou dospělý foťák hodný osmičkové řady. Bytelná konstrukce a váha, která nabobtnala téměř ke kilu, dává vědět o větším podílu magnézia. Fotoaparát v této třídě samozřejmě disponuje utěsněním a zvýšenou odolností proti prachu a stékající vodě. Nikon D850 pokračuje v pozitivním trendu prohlubování gripu, a tak se novinka drží opět o něco lépe, než předchůdce Nikon D810.
Pro lepší ergonomii a výdrž lze fotoaparát vybavit odnímatelným gripem MB-D18. Ten pojme jednu baterii EN-EL15, nebo novější verzi EN-EL15a, která poskytuje delší výdrž a je tvarově zcela totožná a zpětně kompatibilní se všemi modely, které používají starší verzi baterie. Kromě komfortu držení a možnosti prodloužení výdrže má ještě jednu vychytávku – při použití bateriového gripu v kombinaci s velkou baterií EN-EL18b, lze nejen výrazně prodloužit výdrž, ale také zvýšit snímkovou frekvenci. Z výchozích (a s ohledem na rozlišení už tak obdivuhodných) 7sn./s, na vyloženě reportážních a sportovních 9sn./s. Lahůdkou na tomto řešení je, že tato rychlost je dostupná i v plném rozlišení snímače 45,4 Mpx, což je naprosto revoluční.
Čtěte také: Nikon D5 – splněný sen všech akčních fotografů (uživatelská recenze)
Na rozdíl od svého předchůdce lze tedy D850 využít pro rychlou akční střelbu, což docení všichni, kdo fotí jakoukoliv akční fotografii (např. sport, reportáž, wildlife). Pihou na kráse celého tohoto řešení je, že pokud již nevlastníte nabíječku MH-26a, která je nutná k nabíjení baterií EN-EL18b (a samotná stojí téměř 10 tisíc Kč), tak vás tyto dva snímky za sekundu navíc přijdou zhruba na 25 tisíc Kč. A aby toho nebylo málo, zvolíte-li toto řešení, budete kromě nabíječky a baterie potřebovat i krytku s držákem BL-5.
Na první pohled si všimnete také nového výklopného displeje, který má dvojnásobné rozlišení (2 359 000 bodů), než předchozí generace. Nabízí výborný jas, kontrast i pozorovací úhly. Prostě radost pohledět! Navíc kromě dnes již obvyklého dotykového ovládaní, lze na rozdíl od modelů D5 a D500 ovládat dotykově také prostředí menu. Hezké vylepšení. Celkově se výklopný displej hodí nejen k focení přes Live View, ale své uplatnění najde zejména u příznivců videa.
Další změnou hodnou povšimnutí je absence zabudovaného výklopného blesku. Patice na externí blesk, včetně podpory povelů zábleskového zařízení samozřejmě nechybí. Celek působí bytelněji a pro seriózní focení je stejně třeba využít externí blesk. Na druhou stranu, pro pouhé dokumentační cvaky přišel občas tento vestavěný blesk u předchůdce vhod. Dostatečnou kompenzací za absenci blesku je výrazné zvětšení hledáčku. Ten je nyní se svým 100% pokrytím a 0,75x zvětšením vyloženě obrovský a neskutečně jasný. Nejlepší hledáček od dob digitálu, překonávající všechny doposud vyrobené modely včetně těch nejdražších.
Jak už je tomu u této profesionální řady zvykem, většina podstatných funkcí má přiřazené tlačítko či ovladač přímo na těle fotoaparátu, takže pro změnu základních hodnot a funkcí nemusíte podstupovat zdlouhavé listování nabídkou menu. Tlačítko pro volbu ISO je umístěno vedle stavového displeje, stejně jako u všech pokročilých zrcadlovek Nikon nové generace a osobně mi na tomto místě plně vyhovuje. Z nových funkcí vždy chválím programovatelná tlačítka. Nejinak je tomu i v tomto případě. Editaci pomocí hvězdiček u jednotlivých snímků jsem si oblíbil natolik, že bych o ni nechtěl být v budoucnu ochuzen. Jednoznačně jde o úsporu času při pozdější archivaci fotek. Zvuk závěrky je oproti D810 i D500 nepatrně hlučnější, ale rozdíl je sotva znatelný. D850 navíc nově nabízí naprosto tiché focení v režimu LV, včetně sériového snímání. To je skvěle využitelné například v diskrétních situacích na svatbách, v kostele, nebo při focení volně žijících zvířat, která nesmíte vyplašit. Zde bych si akorát dovolil poznámku, že zaostřování v režimu LV by mohlo být z hlediska využitelnosti při akčním focení přeci jen svižnější. Co jsem však opravdu ocenil je, že při současném používání Nikonu D500, D5, či D850 si lze prohlížet, editovat fotografie libovolně mezi sebou. Je to praktické a je to super.
Dalším vylepšením, které značně vylepšuje komfort užívání D850, je přidání malého joysticku, podobně jako tomu je u D500. Joystick slouží ke snadnému výběru ostřících bodů. Celkově se ergonomicky D850 prostě povedla. Do ruky padne výborně a každá maličkost vzbuzuje dojem, že z hlediska ergonomie je zase o kus dále. Na fotografii níže si můžete všimnout rozdílů oproti starší D500.
Rozdíly, které nejsou vidět na první pohled jsou uvnitř přístroje. Po prostudování výrobních údajů je znát, že Nikonu D850 se dostalo mnohem větší péče při výběru kvalitnějších subkomponentů a materiálů, než tomu je u D810 a D500. To by mohlo ospravedlňovat navýšení ceny oproti předchůdci. Ty, kdo hojně využijí sériové snímání, jistě potěší minimální výpadek obrazu (tzv. blackout) při sériovém snímání. Při stejné snímkové frekvenci má D850 menší zatmění hledáčku než D500. To znamená více viditelné akční scény a tím pádem snadnější a spolehlivější sledování focených objektů.
Z hlediska konektivity nechybí Bluetooth pro bezdrátový přenos snímků mezi fotoaparátem a chytrým zařízením. Dále jsou zde k dispozici i rychlejší přenosy Wi-Fi a pro hračičky okamžité sdílení prostřednictvím Snapbridge. Připojení kabeláží v různé formě je rovněž přítomno a splňuje ty nejmodernější normy. Z nových funkcí stojí za zmínku funkce Focus Shift. Tato funkce je extrémně užitečná například při focení makra nebo produktové fotografie – fotoaparát pořídí předurčený počet fotek s různou rovinou zaostření. My pak následným složením těchto snímků jednoduše dosáhneme požadované hloubky ostrosti. Celkově nemám z hlediska provedení a výbavy co vytknout, Nikon zde použil ve všech ohledech to nejlepší, co dnešní technologie nabízí.
Jak už je dobrým zvykem u všech zařízení mířících na profesionální uživatele, i D850 je vybavena dvěma sloty na paměťovou kartu. Jeden se drží nejnovější a nejrychlejší technologie typu XQD a druhý je osazen rozšířeným SD slotem, ale pozor, nyní má podporu nejrychlejšího současného standardu UHS-ll. Samozřejmostí jsou různé volby zálohy, nebo přeplnění. Zkrátka, uživatelsky si vybere určitě každý dle svých osobních požadavků a preferencí. Za výběr slotů si výrobce opět zaslouží pochvalu. Chválit budu rovněž celkovou odezvu na povely, ovládání a prohlížení, nikde žádná prodleva či zpomalení. Poprvé v osmičkové řadě potěší i drobnost jakou jsou podsvícená tlačítka, usnadňující práci v šeru a tmě.
Rychlost a AF
Nikon D850 je vybaven novým systémem automatického zaostřování poslední generace. Je shodný s modelem D5 a D500 a má 153 zaostřovacích polí, z nichž 55 je uživatelsky volitelných.
Přečtěte si také naši recenzi Nikonu D500
Počet křížových snímačů je 99 a 15 zaostřovacích polí pracuje se světelností objektivu f/8. Vylepšeno oproti předchůdci je i pokrytí obrazového pole, které je nyní větší. Modul AF Multi-CAM 20K umožnuje zaostřovat již od hodnoty jasu -4EV u středního bodu a -3EV u ostatních, což je fantastické a skutečně dokáže spolehlivě zaostřit i v šeru. Jinými slovy, novinka D850 dostala to nejlepší co má firma v tomto ohledu k dispozici. Není žádných pochyb, že v tuto chvíli patří mezi tři nejlépe ostřící fotoaparáty ve vlastní stáji. Pokud bych měl srovnávat mezi sebou D500, D850 a D5, nemohu se pocitově ubránit dojmu, že Nikon D5 má v kritických situacích náhodného pohybu přeci jen větší spolehlivost. Nicméně ani zde není prostor pro jakoukoliv kritiku a v každém případě D500 a D850 ostří naprosto bleskově a spolehlivě překonávají všechny starší modely, včetně profi řad. Rychlost sériového snímání je 7 sn./s za sec. a 9 sn./s při použití bateriového gripu MB-D18, a to při plném rozlišení téměř 46 Mpx! To je skvělý výsledek postačující i pro reportážní a sportovní účely. Vyrovnávací paměť je 51 snímků ve formátu RAW, což je také solidní a pro drtivou většinu situací dostatečné. Zde si je třeba uvědomit, že tohoto výsledku dosáhnete pouze při použití rychlejší XQD karty (a to té nejrychlejší). Ačkoliv má D850 podporu SD karet v rychlejší verzi UHS-ll, tak při zápisu na tuto kartu je buffer zhruba poloviční.
Praxe potvrdila, že devíti snímků dosáhneme i ve spojení se starší baterií EN-EL18a známou z modelů D4s a D5 a dokonce i s nejstarší EN-EL18 z D4. Takže kromě nové doporučené verze EN-EL18b fungují i všechny její starší verze. Výdrž na tyto velké baterie je potom okolo fantastických 5000 snímku na jedno nabití. Za použití EN-EL15 či EN-EL 15a se musíte spokojit s 1800 snímky na jedno nabití, kterých jsem v praxi hravě dosáhl. A to není vůbec málo. Při použití této baterie v gripu není volba 9sn./s pochopitelně dostupná.
Přečtěte si také naši recenzi Nikonu D750
Obrazová kvalita
Zatímco předchozí model Nikon D810 si zachoval stejné rozlišení 36,3 Mpx jako předchůdci D800/D800E, nový Nikon D850 opět průkopnicky navyšuje rozlišení na 45,4 Mpx. To je téměř nezanedbatelných 10 Mpx navíc. Nyní jde však o snímač nové generace BSI, což znamená, že světelné buňky jsou nyní blíže povrchu snímače, což by mělo poskytovat lepší výkon při slabém osvětlení než předchozí senzory. Pokud to zjednoduším pro praktické pochopení, tak snímač je koncipován vzhůru nohama, což je naprostá novinka v konstrukci snímačů obecně. Podobně jako u předchůdce, byl při konstrukci snímače vynechán anti-aliasingový filtr, což znamená ještě více detailů a ostrosti. Srdcem celého fotoaparátu je vynikající procesor EXPEED 5, který je zodpovědný za celkový výkon. V případě, že nepotřebujete nebo nechcete fotit v plném 45,4 Mpx rozlišení, jsou k dispozici dvě další volby rozlišení. Při volbě obou lze ukládat jak v RAW, tak v JPG a mají omezenou velikost 25,6 Mpx a 11,4 Mpx. A konečně se zdá, že tato volba není v úpravě „syrových“ dat nějak omezující. Dalším vylepšením je volba režimu DX crop, kdy je obvod hledáčku zamaskovaný tak, aby poskytoval podobný pohled jako do DSLR formátu APS-C. Přestože se používá při této volbě jen část senzoru, díky obrovskému rozlišení D850 má výsledný obraz stále impozantních 19,4 Mpx což není daleko od 20,9 Mpx u modelu D500 a D7500. Primárnímu používání bych se vyhnul, to smysl nemá, ale z hlediska flexibility je to úžasné. Nově ke všem možným poměrům stran přidává 1:1 při 30,2 Mpx. Určitě nebude překvapením, že ve srovnání s D500 a D5 končí základní ISO na hodnotě 25 600 s nejnižší citlivostí ISO 64. Musíme zde brát v úvahu, jak hustě jsou osazeny buňky na snímači. Rozšířený rozsah směrem nahoru je až 108 400 (Hi2) a fotografové, kteří se specializují na krajinky, uvítají nastavení Lo1 což je ekvivalent ISO 32.
Nyní se pojďme podívat, jak se snímač chová v praxi. Dynamický rozsah dle mne není, ani přes výrazné navýšení rozlišení, vůbec horší než u předchůdce, což je skvělé. Na přesné laboratorní měření si musíme ještě počkat, ale z vlastní zkušenosti považuji výsledky za vynikající. Už Nikon D810 byl král dynamického rozsahu a i zde mám pocit zlepšení. Poznamenám, že D810 v dynamickém rozsahu exceluje zhruba do hodnoty ISO 640, poté klesá prudce dolů a podobně se jeví i D850. V oblasti šumu už Nikon nějakou dobu dokazuje, že mnohamegapixelové fotoaparáty nemusí zákonitě enormně šumět. Nejinak je tomu i u novinky D850. S ohledem na množství megapixelů dosahuje fantastických výsledů. Pokud budu pitvat charakter šumu, tak převládá jasový šum nad tím barevným. To vysvětluje, proč jsou fotky na vyšší hodnoty ISO vizuálně lepší. Také se mnohem lépe tento druh šumu odstraňuje pomocí softwaru – buď přímo ve fotoaparátu či na PC v příslušném programu. A v této disciplíně poráží svého předchůdce minimálně o 0,5 EV, což je při takovém navýšení rozlišení obdivuhodný výsledek. Těžko se bude slovně popisovat, co je pro koho použitelné, ale dovolím si tvrdit, že s ohledem na výsledek není ve firemní stáji lepší celkový obraz do hodnoty ISO 3200. Co to znamená? Ne že by nebyl přístroj, který by nešuměl při této hodnotě méně, to jistě je. Ale žádný neposkytuje tak malé procento šumu vzhledem k množství informací, detailů a ostrosti. Ze svého velmi náročného hlediska i ISO 6400 je bez problémů použitelné a dále to bude záležet na využití a na charakteru scény. V reportáži při využití celé scény bude i hodnota ISO 25600 jistě využitelná a dostatečně kvalitní. Pro porovnání – vlajková loď Nikon D5 podává na extrémní hodnoty ISO lepší výsledky, dokonce i mnohem větší hodnoty. Oproti D850 ale postrádá jednu výhodu a tou jsou výřezy.
Pro mě jedno z klíčových využití této novinky. Do ISO 1000 až 1600 mohu řezat dle libosti i přes 30 Mpx a stále (za předpokladu použití kvalitní optiky) mi zbyde dostatek detailů na vysoce kvalitní tisky v rozměru 60 x 40cm! Celkově je fotka fantasticky ostrá, plná detailů s nízkým šumem. Tyto výsledky jsou jednoznačně nejlepší, co jsem kdy viděl. Fotky jsou neuvěřitelně jasné s perfektním kontrastem. Bílá je opravdu bílá a ne v nějakém odstínu šedi. Technicky obrazová kvalita uspokojí snad úplně každého a nemám, co bych vytknul.
Fotografie na vysoké ISO v plném rozlišení:
(pro velký náhled rozklikněte, nebo otevřete v nové kartě pro možnost přiblížení)
Video
U videosekvencí v rozlišení 4K využívat plnou plochu snímače bez výřezu a prodlužovacího faktoru. To se fakt povedlo. Konečně lze vysoké rozlišení využít také na širokoúhlé natáčení. Z nových funkcí lze využít i časosběr v 8K Timelapse a slow motion 120fps 1080p. Přiznám se, že jsem možnostem videa u zrcadlovek moc neholdoval, ale tohle je opravdu velký krok kupředu a další možnost využití.
Závěr
Nikon D850 je vrcholem současné technologické špičky. Poskytuje obraz s extrémním rozlišením, nízkou hladinou šumu a obrovským dynamickým rozsahem. Precizní automatické zaostřování s reportážní rychlostí při dostatečné vyrovnávající paměti a podstatně vylepšené video. Ergonomické a odolné tělo s naprosto fantastickou univerzálností, dělá z Nikonu D850 toho nejvážnějšího kandidáta pro focení libovolného žánru. Musím se přiznat, že mne přístroj opravdu nadchnul a nedostatky se hledají opravdu těžko. Pokud se úzce specializujete na fotografický žánr vyžadující maximální rychlost a možnost fotit za opravdu nízké hladiny osvětlení (např. sport a volně žijící zvířata), pak se vám nejspíš stále vyplatí sáhnout po nejvyšším modelu Nikon D5. Nicméně, většině lidí hledajících rychlý profesionální Full Frame nejspíš lépe poslouží obrovská flexibilita, spolu s množstvím megapixelů, které nová D850 nabízí. Právě díky těmto nadčasovým parametrům si D850 zajistila dominantní místo v této kategorii na několik nadcházejících let a její koupí takřka nelze prohloupit.
Článek pro vás připravil ve spolupráci s redakcí FOTOLAB blogu:
Jaromír Kadeřábek – wildlife fotograf
Dobrý den,
už měsíc řeším se zákaznickým servisem reklamaci fotoaparátu Nikon D850, u kterého mi nefunguje D-Lighting. Vzhledem k tomu, že paní Anna B. ze zákaznického servisu řešení problému stále protahuje, rozhodla jsem se fotoaparát vrátit. Je stále v záruce a bylo mi od ní doporučeno kontaktovat obchod, kde jsem fotoaparát koupila, takže tak činím. Mohu Vám poskytnou veškerou mailovou komunikaci se zákaznickým servisem i několikrát zaslané snímky zachycující problém fotoaparátu při aktivaci ADL. Jsem celou situací dost znechucena a už mě opravdu nebaví po měsíci dopisování a zasílání sérií fotografíí dle požadavků zákaznického servisu číst takovéto maily od paní Anny B.: „Napadá mně, vzhledem k Vaší nespokojenosti s výkonem ADL, jestli nemáte na mysli spíše funkci HDR, které by možná Vaši potřebu uspokojilo.“ U fotoaparátu této značky bych předpokládala lepší podporu a vstřícnost při řešení problému. Protože mě průtahy tohoto typu už přestaly bavit, chci fotoaparát vrátit…
Dobrý den Ivano,
velmi nás mrzí vzniklá situace, fotoaparát je to výtečný, potěší nás, když se vše vyřeší k Vaší plné spokojenosti. Na email Vás kontaktoval kolega Michael Jurák (přes 10 let pracoval v Nikonu jako expert na fototechniku), který bude dle potřeby plně nápomocen.
Pěkný den
Viktor Fiker
Skvělí fotoaparát fotím s ním půl roku.Jediná a to dost podstatná věc je že ostřící a expoziční bod v hledáčku je namísto červený růžový a tím pádem není skoro vidět.Při fotografování v manuálním režimu a při scéně kde je obraz hodně barevný,nebo naopak hodně tmavý je fotografování hodně nepříjemné.Prošel jsme skoro všemi fotoaparáty Nikon od D200 až po D850 ale tohle se jim opravdu nepovedlo udivuje mě že to nikdo neřeší.
Zdravím. Měl bych dva dotazy. Vzhledem k tomu, že tento přístroj má stejný dotykový displej jak D500, tak mě zajímá jestli je i stejně tak ne plně dotykový nebo jestli je plně dotykový jak má D7500? Druhá otázka se týká low pass filtru. Má nebo ne, low pas filtr?
Dorbý den Josefe,
Funkcionalita dotykové obrazovky je stejná jako u D500, ovšem navíc lze dotykem navigovat také v menu. D850 nemá low pass filtr…
Pěkný den, Adam
Laboratorní měření už jsou 🙂 https://www.dxomark.com/nikon-d850-sensor-review-first-dslr-hit-100-points/
D850 jsem si vyzkoušel…a vypadá to, že mám zase na co šetřit :-((