Ne každý možná tuší jak dostupné je trávit dovolenou v těsné blízkosti velkých mořských savců. Stačí se dopravit na sever Německa a po tříhodinové plavbě lodí se dostanete do oblasti, která je rájem tuleňů. Jaromír Kadeřábek se vydal fotit tuleně v prosinci, v období, kdy březí samice rodí mláďata.
Říká se, že mláďata tuleňů jsou po mláďatech ledního medvěda ta nejroztomilejší stvoření v živočišné říši. Spekulace nechám stranou, zda tomu tak je, či není (zhodnoťte každý sám). Jedno je však jisté, působí opravdu neuvěřitelně „plyšově“.
TULEŇ KUŽELOZUBÝ
Halichoerus grypus
Cesta přes celé Německo ve společnosti kamarádů v autě rychle utekla. Pak už jen pár hodin na lodi a jste na jednom z nejčistějších míst co se ovzduší týče na naší planetě (tím se, kromě jiného, pyšní ostrov Helgoland). Mírné zimní klima využívají tulení samice k porodu a pokud nechytnete zrovna jako já větrné počasí i plavba lodí je vyloženě na pohodu. Malá motorová loďka z ostrova Helgoland plující asi čtvrt hodinky vás doveze přímo do centra „tulení porodnice“ na ostrov DÜNE. O nerušení zvířat se tu starají hlídky vybavené vysílačkou. Nepřítelem fotografa je tu zejména písek a slaná voda, která dokáže potrápit techniku. Vše ale vynahradí nevšední zážitky, které zde předvádějí tito ploutvonožci.
Jakou fototechniku si vzít sebou
Objektivy
Jednoznačně budete potřebovat delší ohniska. Z pohledu univerzálnosti se zdá býti velmi vhodnou volbou nová Sigma 60-600 mm f/4,5-6,3 DG OS HSM SPORT (recenze). Jsem Nikonista, tedy nelze nezmínit cenově relativně dostupný, ohniskovou vzdáleností však o něco méně univerzální Nikon 200-500mm f/5.6 E ED VR (aktuálně za cenu 32 990 Kč). Já osobně jsem používal pevná skla, která samozřejmě mohu také doporučit: Sigma 500mm f/4 DG OS HSM Sport (recenze); Nikon 300mm f/4E PF ED VR AF-S (recenze).
Fotoaparáty
Za mě bych volil ideálně Nikon D850 (recenze). Jako druhé tělo Nikon D500 (recenze). Pokud jste rozpočtově omezeni, sáhněte po kombinaci levnější zrcadlovky (jako je např. Nikon D5600) a zoomu alespoň v rozsahu 70-300mm (např. Nikon 70-300mm f/4.5–6.3G ED AF-P DX), případně po ultrazoomu Nikon Coolpix P900. Při volbě ultrazoomu se ale musíte připravit na jistá omezení z pohledu rychlosti foťáku a kvality obrazu.
Článek pro vás připravil ve spolupráci s redakcí FOTOLAB blogu:
Přidat komentář