Stativ dodává fotoaparátu potřebnou stabilitu, což je klíčové zejména při focení scén s dlouhou expozicí. Stativ může být v některých situacích na obtíž, jelikož jej musíte s sebou všude nosit, jeho sestavení zabírá čas, vyška je omezená. Vždy je proto důležité uvědomit si, kdy stativ použít a kdy ho raději nechat doma. Jednoduše znát jeho pro a proti.
Proč fotit se stativem
Stabilita při komponování snímků
Jestli se u stativu můžete na něco spolehnout, je to právě stabilita. Díky třem nohám bude váš fotoaparát perfektně stabilní a komponování s ustáleným obrazem bude mnohem příjemnější. Čím déle držíte fototechniku v rukou (zejména tu těžší), tím pravděpodobněji (také intenzivněji) se bude chvět celá optická soustava.
V případě monopodů (stativ s jednou „nohou“) obraz zcela nezklidníte, výrazně tomu však napomůžete, zvláště v kombinaci se stabilizací. Monopody se používají zejména při focení s velmi těžkými teleobjektivy (akční scény žánrů sport, wildlife), kde nebudete používat příliš dlouhé časy a vysoká hmotnost fototechniky nebude „ležet“ pouze ve vašich rukou.
Fotografování se zapnutými spec. režimy
Pokud budete fotografovat ve specifických fotografických režimech, jako je např. HDR (High Dynamic Range), BRACKETING, FOCUS STACKING, LIVE COMPOSITE, HIGH RESOLUTION, TIME-LAPSE, tak pro dokonalý výsledek je stativ VELMI DOPORUČENÝ, či zcela nezbytný. Je to z důvodu toho, že fotoaparát v těchto režimech pořizuje sérii fotografií, které následně sám složí do jedné fotografie, nebo složení proběhne ve vašem grafickém editoru v počítači. Každý pohyb optické soustavy fotoaparátu během expozice několika snímků by se projevil na fotografii vzniklé sloučením dílčích snímků (nejčastěji 3 a více).
Dlouhá expozice
Když potřebujete fotit na dlouhou expozici, stabilita fotoaparátu je jednoduše základ. I minimální pohyb dokáže zničit výsledný snímek (dosti bude záležet na tzv. kritických časech závěrky a intenzitě chvění). Díky stativu budete mít jistotu, že se váš fotoaparát ani nehne, pokud jej správně postavíte a nebude vystavěn větru.
Fotoaparáty s mechanickou závěrku mají jistou nevýhodu v tom, že její chod může teoreticky způsobit drobné vibrace a následné rozechvění optické soustavy i na stativu, které bude viditelné na fotce. Pokud chcete mít jistotu 100% stability, je vhodné pracovat s funkcí PŘEDSKLOPENÍ ZRCADLA (pokud jí disponuje fotoaparát), nebo s elektronickou závěrkou.
V každém případě se vám bude hodit při použití delších expozic a stativu dálkové ovládání (kabelové, dálkové).
Čtěte také na blogu: Jak vybrat stativ? Na co si dát pozor?
Fotografování skládaných panoramat
Vždy je mnohem jednoduší používat stativ, ideálně doplněný o panoramatickou hlavu, než vyfotit snímky z ruky a pak vše složitě spojovat v editačním software.
Univerzálnost
Stativ vám umožní vyfotit téměř cokoli z velmi nestandardních úhlů. Ideální v kombinaci s výklopným displejem, či úhlovým hledáčkem. Práce např. z „nulové“ výšky bude mnohem příjemnější.
Video
Pokud natáčíte videa, budete potřebovat opravdu kvalitní a robustní stativ. Jestliže není vaším účelem mít kostrbaté a roztěkané záběry, typické například pro dokument či drama, musíte zabránit i minimálnímu otřesu fotoaparátu. Také při natáčení časosběrných videí vám stativ přijde vhod. Nechcete si přece zkazit celý záběr jedním menším otřesem ke konci videa.
Proč fotit bez stativu
Stejně jako u každé techniky má i používání stativu svá negativa. To neznamená, že byste jej neměli mít. Spíše byste si měli uvědomit, kdy nemá smysl ztrácet čas používáním zbytečného vybavení.
Zpomalení
Je potřeba se s tím smířit. Se stativem budete vždy o něco pomalejší. Musíte jej správně nastavit, než můžete vyfotit první snímek, což vás může stát několik povedených snímků, kdy se např. rychle mění světelné podmínky.
Omezený prostor
Nosit stativ neustále u sebe je jedna věc, ale fotit s ním v místech, která jsou přeplněná lidmi už může být trochu problém. Pokud nebude zavazet vám, určitě se najde někdo, komu bude překážet, nebo kdo do něj omylem či úmyslně strčí. Na některá místa vás se stativem dokonce ani nepustí.
Pro takové situace se hodí částečně stabilizace obrazu, kdy některé fotosystémy dnes dokáží fotit bězpečně s časy i v řádech několika sekund. Např. duální stabilizování obrazu díky stabilizaci v objektivu a na čipu u Olympusu, či Panasonicu.
Nemotornost
Stativ prostě patří k těm nemotornějším věcem. Nosíte ho s sebou, omylem jím narážíte do lidí a je tak nějak vždy a všude přítomen. Pokud si tedy nejste stoprocentně jistí, že při svém fotografování stativ použijete, nechte ho raději doma a foťte jednoduše z ruky.
Cena stativů: raději si trochu více připlaťte
Co si budeme povídat, cena často určuje také kvalitu. Pokud si pořídíte levný stativ, můžete být mile překvapeni, nebo také zklamáni. Nemusí být dostatečně stabilní (např. ve větru, či práci s mechanickou závěrkou), a zárověň bytelný (snadno se poškodí při intenzivnějším zacházení). Což nakonec znamená jen to, že budete muset opět investovat peníze do nového stativu, tentokrát snad kvalitnějšího.
Přidat komentář