Pelikán kadeřavý patří mezi rekordmany ptačí říše z pohledu rozpětí křídel (až 3,5 metru). Větší už má jen např. Albatros stěhovavý. Jaromír Kadeřábek vám přiblíží, jak se tito pestře zbarvení pelikáni fotografují v jejich přirozeném prostředí na jezeře Kerkini v Řecku.
Kdy a kam vyrazit fotografovat Pelikány kadeřavé
Fotografická komunita zaměřená na fotografování zvířat, resp. ptactva, se často soustřeďuje na návštěvu Řecka a zdejšího sladkovodního jezera Kerkini (nenechte se zmást názvem, ve skutečnosti se jedná o uměle vytvořenou vodní nádrž). S kamarády jsme se vypravili letecky do Sofie v Bulharsku a následně půjčeným autem už jsme přejeli až k jezeru. Nejkratší cesta se pak jeví při letecké dopravě do řecké Soluně (létají zde i nízkonákladové aerolinky) a následném přesunu autem. V Bulharsku (alespoň v době naší návštěvy) ale vycházelo půjčení auta finančně mnohem lépe.
Nejlepší dobou pro focení pelikánů kadeřavých je jednoznačně zima (přelom ledna a února). V období námluv mají krásně rudě zbarvené laloky metrových zobáků a hlavu jim zdobí pernaté chocholky. První naše fotografické pokusy díky zatažené plechové obloze nebyly nijak zvlášť fotograficky plodné a i pelikáni si udržovali značnou diskrétní vzdálenost. Zcela jiná situace nastala, když jsme od místních rybářů koupili bednu plnou ryb a fotografické orgie mohli začít. Pelikáni rychle tráví a jsou schopni za 1 den sníst až 2 kilogramy ryb…
Pelikáni byli někdy blízko až příliš a oddělit nějakého jedince od skupiny, aby se dal sólo vyfotit, byl snad největší oříšek.
V době naší návštěvy se vystřídalo různé počasí, vyjma sněhu, ten se nedostavil a nebývá zde moc běžný. Fotek a zážitků jsme si odvezli spoustu a rozhodně to stálo za to, všem milovnímkům pernaté zveře doporučuji.
Jezero Kerkini je nejvýznamnější ornitologickou lokalitou v Řecku. Kromě pelikánů máte zde možnost narazit na mnohé jiné zajímavé ptačí druhy (přes 200). Obecně z pohledu fotografování ptactva zde budete spokojeni prakticky v kteroukoliv roční dobu.
Jakou fototechniku si vzít na focení
Hlavní roli budou hrát silnější teleobjektivy, s úspěchem použijete i verze 70-200mm (resp. 300mm). Na krajinářské scenérie si vezměte ultraširokáč.
Výše uvedené fotografie jsou nafoceny na Nikon AF-S 500mm f/4 G VR. V rámci dané kategorie budete těžko hledat něco lepšího, cena tomu odpovídá. Pokud jste limitováni nižším rozpočtem, doporučuji skvělý objektiv Sigma 60-600mm f/4.5-6.3 DG OS HSM Sports, který je výtečným univerzálem. Mé zkušenosti s touto Sigmou jsou uvedeny na odkazu níže.
UŽIVATELSKÁ RECENZE: Sigma 60-600 mm f/4,5-6,3 DG OS HSM SPORT
Fotoaparát jsem používal se snímačem velikosti Full Frame. S úspěchem lze využít samozřejmě i APS-C variantu.
Článek pro vás připravil ve spolupráci s redakcí FOTOLAB blogu:
Nádherné fotografie.