Díky dnešní zrychlené době plné technologií, jako jsou chytré telefony a fotoaparáty za bezkonkurenční ceny, můžeme své sportovní zážitky fotografovat a natáčet snadněji, než kdy dřív. Ale jak na to, abychom zachytili ten správný a jedinečný okamžik?
Velká skupina opravdu prvotřídních fotografů sportovní události často vyhledává. Fanoušci sportovní fotografie i sportovní nadšenci potom jejich fotografie hledají na internetu a sdílí na sociálních sítích. Mezi ty vůbec nejzajímavější a nejlepší (nejen) sportovní fotografy patří například Dan Vojtěch, který fotí hlavně extrémní sporty a nápadité, inovativní projekty.
Nebo Martin Kozák, který přistupuje ke sportovní fotografii naprosto jiným způsobem, než ostatní fotografové a v jeho galerii najdete velmi zajímavé skvosty, které by se krásně vyjímaly jako velkoformátové fotoobrazy. A to jsou jen dva z mnoha, kteří v této kategorii vynikají.
Spousta z nás ale touží po vlastních sportovních fotografiích. Chceme zachytit ten jedinečný moment, kdy sportovec provádí svoje triky na skvělých, neopakovatelných fotografiích.
Proto jsem se rozhodl napsat tento článek, který bude trochu jiný než ty ostatní.
Zaměříme se zde především na základní informace o tom, jak fotit sport, co vše potřebujeme znát, jak si se sportovní fotografií poradit a jak docílit nejlepších výsledků.
Samotné odvětví sportovní fotografie je poměrně obtížné a vyžaduje praxi a čas strávený s fotoaparátem v ruce. Než se propracujete ke špičkovým výsledkům, chvíli to trvá.
Celý proces ovládání fotoaparátu a další potřebné techniky se však po čase stane rutinním a jednoduchým. Od té chvíle se budete moci plně věnovat správnému vystižení atmosféry a můžete začít pořádně experimentovat.
Této výzvy se nebojte a pokuste se užít si focení naplno! Nebude to snadné, ale pokud se tomu budete náležitě věnovat, tak se výsledky dostaví rychle.
Sportovní fotografie není ani příliš pohodlný obor, u kterého byste trávili čas v teplém a suchém ateliéru – ne vždy se fotí za krásného počasí, ale ani zima, déšť, horko, vítr, nic z toho vás nesmí zastavit. Když ale budete pravidelně fotit a budete na sobě pracovat, výsledky se dostaví.
V první řadě byste si měli najít inspiraci. Velkou studnicí informací a nápadů, která vám pomůže při focení sportovce nebo sportovní události můžete najít na internetu, v časopisech, reklamách a sportovních filmech. Čerpat můžete také od profesionálních nebo amatérských fotografů a vstřebávat informace ze všech dostupných zdrojů.
Jedním ze základních předpokladů pro vytvoření perfektní sportovní fotografie je dokonalá znalost vašeho fotoaparátu a techniky, kterou používáte. Ve sportu není času nazbyt – vše probíhá ve zlomcích vteřin a ne vždy sportovec daný výkon může zopakovat několikrát po sobě.
Proto je velmi důležité umět pracovat s technikou, kterou používáte. Pokud fotíte například nějakou sportovní událost a né inscenované záběry, máte většinou jen jednu příležitost pořídit dokonalou fotografii. Promeškat ji, protože si zrovna nevíte rady se správným nastavením, to je asi ta nejhorší varianta.
Ani vysoká úroveň vaší technické výbavy (tedy fotoaparátu, objektivů a dalších fotografických pomůcek) nemusí vždy znamenat 100% úspěch.
Dobrá fotografie se skládá z více elementů a důležitá je tedy nejen její technická kvalita, ale i to, jak budete pracovat s prostředím, kompozicí, případně samotným sportovcem. Všechny elementy závisí jeden na druhém a pokud jedna věc z celého celku nevyjde, nemusí se dílo podařit.
Z toho důvodu si vždy před focením zjistěte co nejvíce informací o dané sportovní události. Nebo pokud fotíte přímo pro konkrétního sportovce, pokuste se zjistit toho co nejvíce i o něm.
Nejdůležitější je vědět, kde se fotí, co přesně se má fotit a jaké jsou požadavky na výsledné fotografie. Pokud máte možnost si lokalitu plánovaného focení prohlédnout ještě den předem, máte skoro vyhráno.
Jestliže tato možnost není, využijte internet a pokuste se najít fotografie lokality. Díky tomu můžete dopředu odhadnout, jak prostředí správně využít i jakou asi budete potřebovat techniku.
To platí jak pro focení sportovních událostí, tak pro komerční focení nebo focení s konkrétním sportovcem. Dejte si záležet a pořádně si promyslete, jaké úhly a záběry by byly ideální.
Není nutné používat ty nejdražší objektivy, fotoaparáty a vybavení. Pokud víte jak fotit, vystačíte si i se základním vybavením. Světelné objektivy vám samozřejmě pomohou, stejně tak i kvalitní voděodolná těla fotoaparátů.
Pokud rádi přisvětlujete bleskem, nemusíte mít nutně ty nejdražší blesky a záblesková světla – opět platí, že si vystačíte se základem. Pokud se ale jedná o vestavěný blesk fotoaparátu, ten vám bohužel moc nepomůže.
Často se používají rádiové odpalovače, které by měly být součástí vašeho vybavení.
Při focení sportovních událostí budete mít stanoveno, kde se můžete pohybovat a je potřeba to respektovat.
Pokud fotíte svůj vlastní projekt nebo si fotíte kamarády, kteří se věnují nějakému sportu, máte možnost si fotografii předem připravit a věnovat přípravě více času i na místě. Každá fotografie by měla vypadat tak, jak to cítíte a měla by splňovat jasně daná kritéria.
U každé sportovní fotografie by mělo být vidět, na jakém místě se vše odehrává, odkud a kam jezdec provádí svůj trik. Pokud se jedná o nějaké extrémní sporty, mělo by být jasné, o jaký sport jde, kde je možné takový sport provozovat a jaká je velikost překážek.
U focení sportovních událostí si vybírejte místa, která jsou něčím zajímavá a vždy se z dané lokality snažte vytěžit maximum.
Využívejte prostoru a zajímavých míst k vytvoření poutavých a originálních fotografií. U sportu nevadí, když budete fotit odspodu. V některých případech se to vyplatí, ale neplatí to vždy.
Dalším krokem je komunikace s jezdcem před focením, ale také během něj. Je to stejné jako u focení s modelkou, vždy je potřeba si ujasnit, co se bude fotit, jaký je váš nápad nebo jaké jsou požadavky od klienta a podle toho postupovat. Navrhněte, jak by výsledek podle vás mohl vypadat a sjednoťte vaši vizi s vizí sportovce.
Při samotném fotografování využívejte protisvětla, používejte blesky a pomocná světla. Využívejte také denní světlo, které v mnoha případech k vytvoření dokonalé fotografie stačí. Využívejte prostor kolem sebe a snažte se komponovat zajímavě a odlišně než ostatní.
Pokud teprve začínáte, používejte sekvenční snímání, aby vám moment neunikl. Potom vás bude čekat jen výběr té správné fotografie. Pokud máte čas se na fotografii podívat a trochu nad ní popřemýšlet, určitě to udělejte. Pokud se vám fotka nelíbí nebo se nezdá sportovci, vyfoťte jí znovu. Ne vždy se vše povede napoprvé a ze začátku se to bude hodit. Postupem času zjistíte, že vaše fotky jsou jiné, lepší a zajímavější než na začátku.
Sportovní fotografování si užívejte naplno a bavte se focením!
Text a fotografie pro vás připravil:
David Buček
www.davidbucek.com
Galerie sportovních fotografií Davida Bučka
Přidat komentář