Přemýšleli jste někdy, jak odlišně může působit úplně stejná fotka zachycená v barevné a černobílé variantě? Napadlo vás, že můžete snadno ovlivnit náladu záběru a zdůraznit jeho různé aspekty, aniž byste museli změnit cokoliv jiného než barvy? Níže najdete několik tipů a specifik, která jsme vypozorovali při focení černobílých a barevných fotek.
Tvorba černobílých fotografií může barevnou realitu velmi umocnit, nebo naopak upozadit. Obecně je výhodné černobílé podání všude tam, kde chcete zdůraznit strukturu a tvary předmětů, nejrůznější linie. Velmi dobře se uplatnění najde v dokumentární fotografii, sociálních, ale i běžných stylizovaných portrétech.
Vhodné je uvědomit si, že pokud se vám nezadaří fotografie v barevné variantě, vyzkoušení převodu obrazu do černobílé pravděpodobně snímek nezachrání. Ideální je naučit se na svět dívat tak trochu „černobíle“ už před stiskem spouště, aneb udělat si představu, previzualizaci toho, jak finální výsledek může vypadat. Zda to bude oku lahodící, či si snímek spíše zaslouží barevné podání.
Digitální fotoaparáty již dnes většinou nabízí možnost náhledu fotografie (skrze elektronický hledáček, nebo LCD) v černobílých odstínech. Některé z nich (např. lze jmenovat značku Fujifilm) poskytují černobílý náhled doplněný i o možnost simulace barevných filtrů, které se využívají při snímání na černobílý film. Tyto filtry výrazně mění tonalitu při převodu barevné reality do černobíla (BW – Black & White Photography).
Náš TIP: Foťte do RAW se zapnutým černobílým náhledem snímku. Pokud vyfotíte snímek v černobílém režimu a uložíte jej do formátu RAW, tak náhled ve fotoaparátu Vám ukáže pořízenou černobílou fotografii. Při zpracování RAW souboru v počítači se ale budete moci vrátit k barevné variantě a kvalitně ji upravit i pro převod do černobílé. Pokud budete fotit do JPG, tak foťte barevně a BW převod vytvořte až v počítači.
Chcete zkusit experimentovat s černobílou fotografií, ale nevíte, kde začít? Zkuste fotit portréty a architekturu. Budete mile překvapeni, jak vyniknou všechny detaily, ať už to jsou rysy obličeje a oči, nebo geometrické linie a křivky budov, jakmile fotky přijdou o svou barevnost.
Krajina
Bohatá barevná škála, kombinace barev a jejich saturace patří mezi faktory, které přispívají k přitažlivosti krajinářských fotografií. Krásné západy a východy slunce, všechny odstíny modré, které může mít obloha, jiskřivé, někdy až neuvěřitelné barvy květin a rostlin – to vše je velice přesvědčivým důvodem, proč při focení krajiny, či detailu v krajině, zvolit její barevnou variantu.
Fotit krajinu černobíle dává ale také samozřejmě smysl, jen je potřeba se zaměřit zejména na tonálně rozdílné kompoziční prvky, které povedou divákovo oko přes snímek. Hodně využívat vyšší kontrasty, nechat vyniknout světlo. Vhodné je i naleznutí dominantního prvku, který bude tonálně rozdílný od pozadí.
Barevné nebo černobílé portréty?
Focení barevných portrétů vám dovoluje zachytit člověka přesně tak, jak ho vidíte v reálném životě. Barva vlasů a očí, odstíny pleti a rtů – to vše zůstane součástí fotky, stejně tak jak je to neoddělitelnou součástí člověka, kterého fotíte. Barevné portréty ve fotoalbu vám budou i po dvaceti letech připomínat, že vaše dcera měla na střední škole nabarvené vlasy na růžovo a jakou barvu očí měla vaše prababička.Pokud vám ale nestačí pouze dokumentovat, zkuste černobílé portréty. Na nich totiž nejlépe vyniknou pocity, nejmenší detaily a nuance výrazu. Černobílé záběry ukážou to, co jste možná v člověku nikdy předtím nespatřili. Dovolí vám ho vidět bez jakýchkoliv zábran a rozptýlení.
Čtěte také na blogu:
Jak na krásně rozmazané pozadí fotografie
Při focení portrétů zvažte využití rozmazaného pozadí, díky němuž focený člověk vynikne ještě více.
Jaký je postoj k černobílé fotografii pohledem Antonína Kratochvíla zjistíte v následujícím videu.
Architektura
Při focení architektury už máte předem určené barevné zpracování fotky, které jí dodá nenahraditelnou a jedinečnou atmosféru. Představte si Prahu, většina jejich budov je vyvedena v teplých odstínech – od krémových zdí až po červené střechy. Zachycení takových barev automaticky přináší určitou atmosféru a náladu.
Protikladem je třeba Hong Kong, kde obrovské mrakodrapy, silnice a industriální budovy tíhnou spíše k šedým, metalickým odstínům, které působí naprosto odlišným dojmem.
Černobílé záběry architektury nejlépe dokáží zvýraznit její jednotlivé detaily nebo naopak jednotnost linií a celkovou kompozici. Zkuste fotit menší detaily, například kliku od dveří nebo štukovou výzdobu v černobílém formátu a uvidíte, jak zajímavě mohou vypadat zdánlivě jednoduché věci. Silnice, koleje, vysoké budovy. To vše vytváří velice působivou kompozici, jakmile vás neruší žádné barevné elementy.
Přidat komentář