Díky vynálezu fotografie, který si prošel dlouholetým vývojem, můžeme naše vzpomínky nejen zachytit, ale i v podobě fotografie zachovat a těšit se z nich každý den.CEWE FOTOLAB slaví tento rok už úctyhodných 30 let od svého založení, vyrobili jsme milióny fotek, fotoknih, fotodárků a dalších fotoproduktů…
První krůčky k zachycení obrazu
Slovo „fotografie“ pochází ze dvou řeckých slov: fōtos a grafé, což v podstatě znamená „kreslení světlem“. Úplně první krůčky fotografie objevil čínský filosof Mocius (470–391 př.n.l.) ve starověké Číně, když začal rozvíjet vědecké principy optiky a camery obcsury. Camera obscura se dá z latiny přeložit jako“temná komora“. Jedná se o objekt s otvorem, který umožňuje světlu procházet skrz a tím na protější straně vzniká převrácený obraz. Camera Obscura uměla obraz vykreslit, ale ne jej zachytit.
Princip Camery obscury byl popsán i Aristotelem (řecký filozof) a Euklidem (řecký matematik a geometr). Později se o cameře obscuře zmiňuje i Leonardo da Vinci, který ji popisuje ve svých dílech a dlouho se myslelo, že právě on je její vynálezce.
Historie fotografie
Cesta k podobě fotografie, jak jí známe dnes, byla dlouhá a pokusů o to, jak obraz zachytit a hlavně zachovat, bylo učiněno spoustu. Velké množství z nich bylo neúspěšných, ale každý jednotlivý úspěch byl dalším krokem ke kvalitnějšímu, rychlejšímu a hlavně trvalejšímu fotoobrazu…
- 470–391 př.n.l. – čínský filosof Mocius ve starověké Číně, když začal rozvíjet vědecké principy optiky a camery obcsury
- 350 let př.n.l. – Aristoteles popsal ve svém díle princip camery obscury
- 1822 – byla vytvořena první známá fotografie francouzským vynálezcem Niépcem, která byla při pokusech o vyhotovení tisku bohužel zničena
- 1825 – vtomto roce byl Niépce znovu úspěšný. Vytvořil heliografickou kopii rytiny chlapce, který vede koně. Roku 2002 byla objevena a je v současnosti považována za nejstarší dochovaný snímek. Přesto je však mnohem známější jeho fotografie Pohled z okna na dvůr z roku 1826, kterou exponoval dlouhých 8 hodin
- 1827 – Daguerre využíval jako citlivé vrstvy pro zachycení obrazu jodit stříbrný (AgI), ale obraz nedovedl ustálit
- 1839 – Daguerre vypracoval postup zachycení obrazu vykresleného camerou obscurou na měďených deskách potřených vrstvou AgI, který vyvolával rtuťovými parami a ustaloval roztokem chloridu sodného – Daguerrotypie
- 1840 – Talbot získal patent na talpotipii, která umožňovala z papírového negativu vyrobit libovolné množství pozitivu
- 1858 – francouzský fotograf Nadar poříil první leteckou fotografii z upevněného balónu
- 1884 – vyrobil George Eastman první fotografický film
- 1887 – začala výroba celuloidového podkladu
I po zbytek 19. století byla učiněna spousta zlepšení ve fotografických skleněných deskách a tisku. Gabriel Lippman v roce 1891 představil proces pro výrobu fotografií v přirozených barvách, který byl založen na optickém fenoménu interference světelných vln. Jeho vynález sice nebyl praktický, ale z vědeckého hlediska byl natolik důležitý, že za něj Lippman obdržel v roce 1908 Nobelovu cenu za fyziku.
Skleněné fotografické desky byly od 50.let 19.století nejpoužívanějším médiem ve fotografii. Zůstaly jím až do 90. let 19. století, protože díky lepší schopnosti zachování rozměrů skla se používaly k vědeckým účelům, například v astrofotografii. Ještě v 90. letech 20. století a v úzce specializovaném oboru laserové holografie si zachovaly své místo ještě po roce 2010.
Kinofilm i svitek jsou na světě
V roce 1888 uvedla firma Kodak první filmový fotoaparát na svitkový film a o rok později vznikl první plastový film. S rozvojem celuloidových filmů byl položen základ pro fotografický průmysl — začala výroba kinofilmů (24 × 36 mm) a svitkových filmů.
- 1925 – počátek výroby prvních kinofilmových přístrojů značky Leica – fotopřístroj s dálkoměrem. Dodnes jedny z nejdražších fotoaparátů
- 1969 – vynaález CCD čip (Williard Boyle a George E.Smith)
- 1975 – první prototyp přenosného digitálního fotoaparátu vyvinul Steve Sasson, inženýr firmy Kodak. Měl černobílý CCD čip s rozlišením 0,01 megapixel
- 1990 – založení společnosti FOTOLAB
- 1996 – byl zaveden APS systém, který měl rozměr 17 x 30 mm
- 2000 – byla dokončena výstavba v tu dobu největší fotografické laboratoře na zpracování fotografií
- 2000 – první fotoaparát v mobilním telefonu J-Phone
- 2001 – začal masový prodej digitálních fotoaparátů
- 2005 – vznik CEWE FOTOKNIHY
- 2006– firma Dalsa vyvinula 111 megapixelový CCD senzor, který měl v tu dobu největší rozlišení na světě
- 2006 – první fotokiosek na prodejnách
- 2007 – Apple vydal první generaci telefonů iPhone
- 2007 – FotoStar se stal součástí skupiny CEWE
- 2009 – na trh byl uveden první digitální stereofotoaparát Fujifilm Real 3D W1 firmy Fujitsu
- 2010 – byl spuštěn Instagram – za první půl rok měl milion uživatelů
- 2010 – CEWE FOTOLAB slaví 20 let od svého založení
- 2018 – logo FOTOLABU dostává novou podobu
- 2020 – CEWE FOTOLAB slaví 30 let od svého založení
Pro zajímavost
Od roku 2005, kdy jsem začali s výrobou CEWE FOTOKNIHY z vlastních fotografií, jsme odhadem vyrobili pro naše zákazníky milión fotoknih. A to už je úctyhodné číslo, co říkáte?
Od roku 1990 jsem vyrobili 1,75 miliardy fotografií, a pokud by bylo v řadě za sebou, 6x by omotaly zeměkouli kolem rovníku.
V posledních letech jsme vyrobili 1,5 miliónu CEWE FOTOOBRAZŮ, což by bylo možné vystavit v jedné řadě za sebou vedoucí z Prahy do Paříže.
Slušný prehľad histórie
Děkujeme 🙂 Historie fotografie je daleko rozsáhlejší, ale snažili jsme se neopomenout ty nejzásadnější momenty. Přejeme Vám krásný den!