Objektiv 14-24mm f/2.8G ED AF-S je nejširším členem oblíbené „svaté trojce“ světelných zoom objektivů od Nikonu. Podává ale také „svaté“ výsledky, jak by se od produktu s takovým cejchem dalo očekávat?
Jedna třetina dokonalosti?
Svatá trojce se přezdívá trojici objektivů Nikon 14-24mm f/2.8G ED AF-S, Nikon 24-70mm f/2.8G ED AF-S a Nikon 70-200mm f/2.8E FL ED VR AF-S. Tyto 3 objektivy pokrývají rozsah ohnisek 14-200mm v nejlepší kvalitě, přičemž testovaná 14-24mm poskytuje nejširokoúhlejší záběr. Tento objektiv doposud od svého vydání v roce 2007 nebyl nahrazen novějším modelem. Narozdíl od ostatních objektivů této trojice – ty byly vylepšovány a oba existují ve více verzích. Svou zásluhu na tom má konstrukce a zpracování tohoto objektivu, již od této první a jediné verze.
Co tento objektiv nabízí?
Vzhledem k širokému úhlu záběru, je využití tohoto objektivu celkem jasně definované – sloužit bude především k především fotografování architektury a krajiny. To je sice poměrně úzká specializace. Ale právě tyto žánry zvládá Nikon 14-24mm f/2.8 na výbornou.
Objektiv obsahuje antireflexní vrstvu Nano Crystal Coat, která je označena na tubusu objektivu výrazným písmenem N a zajišťuje perfektní přenos kontrastu s vynikající ostrosti. Dále tento objektiv obsahuje ED člen, který značně eliminuje distorzi celého záběru. Přední čočka objektivu je, vzhledem k poskytovanému zornému úhlu, vypouklá a s obrovským průměrem, což zvyšuje náchylnost k poškození. Patrně i proto je na objektivu pevně umístěna sluneční clona přesahující přední vypouklou čočku objektivu. Díky světelnosti f/2.8 a konstrukci určené pro plnoformátové zrcadlovky, je objektiv vcelku mohutný a váží okolo jednoho kilogramu.
Co si o něm myslím já?
Měl jsem tu čest s Nikonem 14-24mm fotit celé dva týdny, kdy jsem se snažil objektiv otestovat po všech směrech. Z hlediska obrazové kvality mi přišel objektiv perfektně ostrý a bez výrazné vinětace – a to již od plného otevření clony na f/2.8. Sám zbožňuji tento úhel záběru – nabízí něco, co nám lidské oko zkrátka neposkytne. Tento objektiv (a obecně širokoúhlé zoomy) je velice oblíbený například pro focení vnitřních prostor. Tento fakt jsem odzkoušel v prostorech zubní kliniky a prodejny vozů Škoda. Úžasně poslouží těm, jenž nebaví skládat více fotografií v jednu, aby do scény zabrali co nejvíce prostoru. 14-24mm je skvělou volbou také pro astrofotografy nebo krajináře, kteří chtějí do svých fotografií dostat něco víc. Líbí se mi na fotografii sbíhavost mraků i krajiny samotné, vytváření vzdáleností i tam, kde nejsou a v tomto je tento objektiv nepřekonatelný.
Závěr
Tento objektiv má ve svém zaměření několik rivalů, kteří mu konkurují především cenou. Avšak většinou mívají o něco horší kresbu, pevné ohnisko, nebo např. nabízí pouze manuální ostření. Dále oproti těmto konkurentům vyniká i nejkratší zaostřovací vzdáleností (mimo makro objektiv Laowa 15mm f/4). Pokud budete chtít tento objektiv používat na stativu vertikálně, pravděpodobně si budete muset pořídit L plate destičku, jelikož váha objektivu značně posouvá těžiště sestavy a fotoaparát se na stativovém šroubu převažuje.
Pokud fotíte na plnoformátovou zrcadlovku Nikon a zvažujete objektiv, který Vám podá perfektní optický výkon, možnost přiblížení, úžasnou světelnost a široký úhel záběru, těžko budete hledat lepší volbu než tuto dlouholetou stálici!
Článek pro vás připravil:
Radim Gibes
Odborný prodejce na opavské pobočce FOTOLAB. Fotografuje nejraději portréty a módu. Zastává názor, že dobrá fotografie vzniká ve fotoaparátu a nepotřebuje velké množství úprav.
radimgibes.cz, Instagram
Přidat komentář