Nikon dnes představil nového zástupce plnoformátových bezzrcadlovek – model Nikon Z5. Pro mnohé se může stát ideální volbou z pohledu pořízení první plnoformátové bezzrcadlovky, která zároveň pro některé může sloužit perfektně jako druhé (záložní) tělo. Společně s novinkou byl představen i velmi kompaktní základní zoom Nikkor Z 24–50 mm F4–6,3 o hmotnosti 195 gramů. Zmínka padla i o nových telekonvertorech na bajonet Nikon Z.
Hned na první pohled je zde patrná designová inspirace menším DX modelem Nikon Z 50 a zároveň rozeznáte tvary a ovládání z vyšších modelů Z6 a Z7. A přesně někde mezi nimi leží i novinka – nejen designově, ale také svým určením.
Menší brácha
Designová podobnost zde není nijak náhodná vzhledem k tomu, že je fotoaparát určen zejména pokročilým fotoamatérům a poloprofesionálům, je zachována ergonomie profesionálních modelů, která je však v jistých směrech mírně upravená.
Nejvýraznější změnou oproti Z6 je zde absence stavového displeje, který nahrazuje výrazný volič expozičních režimů. Rozdílný je také hlavní displej – zůstala dotyková vrstva i naklápění, avšak obrazovka má nižší rozlišení 1 040 000 bodů. Elektronický hledáček je však shodný, takže se mohou uživatelé těšit na jemný 3,7Mpx obraz.
Všechny ostatní ovládací prvky zůstaly zachovány na svých místech, včetně joysticku a uživatelských funkčních tlačítek. Mírný rozdíl je v rozměrech a také v hmotnosti. Fotoaparát sám o sobě je utěsněn proti stříkající vodě a prachu, jeho základem je šasi z pevné hořčíkové slitiny.
Za zmínku jistě stojí i dvě vylepšení. Fotoaparát je vybaven dvojicí slotů pro paměťové karty SD s podporou UHS-II, baterii je možné nabíjet také skrze USB-C rozhraní, a to i v okamžiku, kdy je přístroj zapnutý, což ocení zejména filmující uživatelé.
Pro komunikaci s okolím je vestavěno Wi-Fi a Bluetooth rozhraní, plně kompatibilní s aplikací SnapBridge, která umožňuje nejen přenášení snímku, ale také vzdálené ovládání přístroje prostřednictvím mobilního zařízení.
Stejný, ale jiný
Podíváme-li se do útrob fotoaparátu, najdeme zde 24Mpx snímač, který však tentokrát není typu BSI, zachována ale zůstala mechanická stabilizace s účinkem až 5 EV. Společně se snímačem spolupracuje obrazový procesor EXPEED 6. Rozsah citlivostí použitého snímače je ISO 100 až 51 200, při záznamu videa je však k dispozici nejvyšší citlivost ISO 25 600. A videa se také týkají další omezení – ve Full HD rozlišení je dostupné pouze 60fps, u 4K UHD je třeba počítat s ořezem 1,7×. Fotoaparát bohužel nenabízí snímání v plochém profilu N-log, ani v barevné hloubce 10-bit při ukládání záznamu na externí zařízení přes HDMI výstup.
Z hlediska fotografování je fotoaparát velmi podobný, jako výkonnější sourozenci. Nabídne sice nižší rychlost sekvence (4,5 sn/s) pouze s mechanickou závěrkou, avšak kompenzuje to ostřením. Ostřicí modul je totiž shodný a pracuje s 237 body, které pokrývají 90 % plochy záběru. Samozřejmostí jsou zde pokročilé režimy ostření, jako je detekce oka u lidí a zvířat. Závěrka pracuje s rozsahem časů od 30 s do 1/8000 s, synchronizační čas blesku je 1/200 s. Podle dostupných informací je pak závěrka testovaná na 200 000 cyklů.
Cena fotoaparátu s objektivem 24–50 mm je 49 490 Kč, pokud koupíte set s adaptérem FTZ, zaplatíte celkem 53 990 Kč. Dostupnost se očekává na konci srpna 2020.
Placatý seťák
Společně s fotoaparátem byl představen také nový zoomový objektiv Nikkor Z 24–50 mm F4–6,3, který vyniká zejména kompaktními rozměry a hmotností. Díky skládací konstrukci, která se ovládá zoomovacím prstencem je možné objektiv uzamknout a zmenšit tak jeho rozměry při transportu. Nutno však doplnit, že tyto nejsou nijak velké, v zamčené pozici má délku 51 mm, průměr tubusu je 74 mm s filtrovým závitem 52 mm.
Na těle objektivu je otočný prstenec, kterým je možné upravit clonu, citlivost neb korekci expozice. Optická konstrukce je složena z 11 čoček v 10 skupinách a použity jsou dva prvky z ED skla a tři asférické čočky. Objektiv zvládne ostřit od 35 cm a jeho hmotnost je pouhých 195 gramů. Objektiv bude v prodeji i samostatně za cenu 11 990 Kč.
Nové telekonvertory
Pro ty, kdo mají zálibu v delších ohniscích pak Nikon připravil dvojici telekonvertorů Z TC-1,4× a Z TC-2× s nimiž je možné prodloužit ohnisko o 40 %, respektive 100 %. Oby dva modely mají úpravu proti vnikání prachu a vlhkosti a opatřeny fluorovou vrstvou účinně odpuzující prach a nečistoty.
Prvním kompatibilním objektivem je model NIKKOR Z 70–200 mm f/2,8 VR S, cena telekonvertorů je 15 490 Kč (1,4×), respektive 16 990 (2×).
Zajimava alternativa k Z6, ale ten setak je dost o nicem a se Z 24-70 se pry nabizet nebude. Pri samostatne koupi tela a objektivu se ztrati vyhoda ceny, takze to ztraci smysl …
Určitě souhlasíme s tím, že Nikon Z5 je vhodnou alternativou k Z6. Druhým dechem dodáváme, že cenové nastavení se může samozřejmě v čase měnit, tedy uvidíme jaké sety se časem na trhu objeví.