„Malý zabiják velkých zrcadlovek“, tak prezentuje Olympus svůj systémový fotoaparát OM-D E-M10. A opravdu, slogan není daleko od pravdy.
V malinkém těle systémového fotoaparátu se skrývá obrovský potenciál. Jedná se vlastně o takový mix starší E-M5 a vlajkové lodi Olympusu, E-M1. Z obou modelů si vzal něco – ať už se jedná o kvalitní hledáček, snímač, nebo displej.
Design
Fotoaparát má, v dnešní době tolik oblíbený, retro kabátek. Zpracování těla je vysoké úrovni, vše do sebe zapadá tak jak má, nikde nic „netrčí ani neodstává“. Nalezneme tu kombinaci kovového šasí s plastovými detaily a ovládacími prvky. Stříbrno-černá varianta působí velice luxusně. Návrat do dob analogových zrcadlovek se Olympusu povedl na výbornou, alespoň co se designu týče.
Na horním panelu těla nalezneme hned tři otočné voliče. Jeden standardně na nastavování režimu (manuál, priorita clony, času atd.) a další dva k nastavování například korekce expozice, nebo právě clony a času – záleží na zvoleném programu.
Všechny tři voliče jsou rozvrženy ideálně daleko od sebe, tak, že člověk nemá problém s nastavováním jedním prstem. Jsou zde i dvě Fn. tlačítka, pod které si můžete nastavit libovolnou funkci jako například citlivost, nebo zámek expozice. Mimo standardních tlačítek pro pohyb v menu je zde hned vedle hledáčku otočný volič pro korekci dioptrií – pro někoho nepostradatelná výhoda.
U modelu E-M10 nalezneme oproti zmiňovaným dvěma modelům interní blesk se směrným číslem 8 (při ISO 200). Použití externího blesku je možné díky standardním sáňkám. Kompatibilní systémové blesky lze odpalovat i bezdrátově.
Procesor a snímač
Díky procesoru TruePic VII, fotoaparát reaguje velice svižně. Automatické ostření je okamžité, i když za horších světelných podmínek můžeme sledovat zpomalení, přesto je jeho rychlost vynikající. Samozřejmostí této verze procesoru je vysoká reprodukce detailů a zachycení jemných linií.
Takto výkonný procesor nemá problémy se zpracováním Full HD video sekvencemi s rozlišením 1920×1080 pixelů při 30 progresivních snímcích za sekundu ve formátu MOV. Lze zvolit i formát AVI, ale to pouze v případě HD rozlišení 1280×720 pixelů při 30 snímcích za sekundu.
Snímač u E-M10 je 4/3″ Live MOS snímač s rozlišením 17,2 megapixelu, z čehož se efektivně využívá 16,1 MPx.
Snímač je mechanicky stabilizovaný ve třech osách, na rozdíl od 5 osé stabilizaci u vyšších modelů E-M5 a E-M1.
ISO a závěrka
Na přístroji lze nastavit citlivost od 200 až po úctyhodných 25600 ISO. A i v těch nejvyšších hodnotách je výsledek neurážlivý co se týče obrazového šumu.
Expoziční časy mohou být od 1/4000 sekundy do 60 sekund, bulb režim může končit až na 30 minutách. Korekce expozice má bohatý rozsah od -5 EV do +5 EV. Expoziční bracketing umí pořídit 2, 3 nebo 5 snímků až s 1EV kroky a 7 snímků s maximálně 2/3EV kroky.
Hledáček a displej
Elektronický hledáček má rozlišení 1,44 milionů bodů (800×600 pixelů), 1,15x zvětšení a 100% pokrytí. Výklopný LCD displej má 3,0″ úhlopříčku, poměr stran 3:2 a vysoké rozlišení 1,037 milionu bodů (720×480 pixelů).
Hledáček reaguje plynule, bez žádného trhání, nebo zpoždění a to i v horších světelných podmínkách. Stejně tak displej má krásně jemnou kresbu a přirozené barvy. Potěší i dnes standardní přepínání obrazu z displeje do hledáčku při přiblížení oka.
Konektivita
Olympus E-M10 má zabudovaný wi-fi modul, který se dnes už pomalu stává standardem. Co musím Olympusu pochválit, je jejich rychlost propojení fotoaparátu s chytrým zařízením. Spárování probíha neuvěřitelně rychle a jednoduše.
V základu stačí mít pouze nainstalovanou aplikaci v tabletu, nebo telefonu. Po propojení Vám chytré zařízení funuje jako dálkový ovladač a displej v jednom. Samozřejmě nechybí možnost okamžitě sdílet snímky na sociální sítě.
Uplatnění to nalezne určitě i u krajinářské fotografie, kdy fotorafujete ze stativu s delšími expozičními časy a fotoaparát můžeme bez jediného dotyku ovládat prostřednictvím smartphonu.
Baterie a výdrž
Li-Ion akumulátor BLS-5 s kapacitou 1150mAh by měl vydržet na pořízení 320 snímků, což není příliš mnoho. Výdrž se samozřejmě odvíjí od stylu fotografování (využívání blesku, natáčení videí a podobně). Akumulátor je umístěn ve spodní části těla, hned vedle slotu na SD, SDHC a SDXC paměti včetně těch s UHS-I rozhraním. Z praktické zkušenosti mohu říct, že udávaná výdrž okolo 300 snímků není nereálná.
Závěrem
Fotoaparát Olympus OM-D E-M10 opravdu útočí na kategorii zrcadlovek. A to nejen těch nejlevnějších – na paty šlape i přístrojům nižší střední třídy (Nikon D5300, Canon 700D).
Za rozumnou cenu tu člověk opravdu dostane hodně muziky, navíc v malinkém a kompaktním těle. Obrovská výhoda je široké portfolio objektivů značky Olympus a zároveň kompatibilita s objektivy Panasonic, Sigma a dálších výrobců, kteří mají v nabídce objektivy s bajonetem Micro 4/3.
K modelu E-M10 lze samozřejmě dokoupit originální externí blesky (např. Oympus FL-600R) a nebo grip ECG-1 pro pohodlnější úchop. Někoho může odradit snad jen to, že fotoaparát není utěsněn proti prachu a stříkající vodě – to je ovšem v dané cenové relaci běžné.
Fotoaparát lze doporučit všem nadšeným fotografům, kteří nosí stroj stále s sebou. Nebál bych se ho doporučit i polo-profesionálům, jako cestovní fotoaparát menších rozměrů. Fotografování s tímto aparátem je opravdu návykové.
Olympus OM-D E-M10
Potěšilo nás:
- I přes malé tělo pohodlné držení a celkově povedená konstrukce s retro designem
- Vysoce kvalitní hledáček a výklopný displej
- Jednoduché a rychlé propojení s chytrým telefonem
- Obrazová kvalita při vysoké citlivosti
- Obrovské portfolio objektivů s bajonetem Micro 4/3
- Poměr cena výkon
Zasloužilo by vylepšení:
- Konstrukce bohužel není utěsněna proti stříkající vodě a prachu
- Méně citlivé automatické ostření v horších světelných podmínkách
- Pomalejší elektronický zoom u setového objektivu 14-42 EZ
Recenzi a fotogalerii pro vás připravil:
Ondřej Výška
FOTOLAB.cz – Metropole Zličín, Praha
Přidat komentář