Panasonic GH6, nástupce legendární „gé há pětky“ je robustnější, výkonnější, a ještě více vyhoví potřebám kameramanů. V mnoha ohledech navíc výrazně posouvá hranice systému Micro 4/3 a stává se tak plnohodnotnou profesionální systémovou kamerou.
Technické parametry
Typ fotoaparátu: CSC bezzrcadlovka
Bajonet: MFT
Obrazový snímač: CMOS, Micro4/3
Efektivní rozlišení: 25,2 Mpix
Sloty pro paměťovou kartu: 1x CFexpress typ B, 1x SD UHS-II
Hledáček: OLED 3,68 MPix, 120fps
Typy závěrky: Mechanická/elektronická
Časy závěrky: 1/8000 s až 60 s, 1/32000 s při el. závěrce
Synchronizační čas pro blesk: 1/250 s
Sekvenční snímaní: 14 sn./s mech. závěrka, 75 sn./s el. závěrka
Pracovní rozsah měření expozice: 0 – 18 EV
Pracovní rozsah automatického ostření: -4 – 18 EV
Množství AF bodů: Kontrastní detekce, 315 bodů, AI detekce subjektu
Citlivost ISO: ISO 100 až 25 600
Stabilizace: Stabilizovaný snímač + stabilizace objektivu – až 7,5EV
LCD monitor: Výklopný na kloubu, otočný, dotykový, 1,84M bodů, 3“
Natáčení videa: 5,7K 30p ProRes All-i 4:2:2 10-bit, 5,7K 60p 4:2:0, 4K 120p 4:2:0, 5,8K 30p anamorfně
Konektivita: USB-C, HDMI, TC out konektor, mic jack, sluchátkový jack, Bluetooth, Wi-Fi 2,4GHz + 5GHz
Výdrž baterie: 360 sn. (dle CIPA)
Materiál těla: Hořčík, utěsnění proti prachu
Rozměry (Š×V×H): 138 x 100 x 100 mm
Hmotnost: 823 g
Panasonic GH6 ve zkratce
- Micro 4/3 snímač typu CMOS je úplně nový a má rozlišení 25MPix.
- Osazen je nový procesor Venus engine, ten posouvá hranice možnosti natáčení videí, vylepšuje rychlost a snižuje rolling shutter efekt.
- Doba natáčení videí je prakticky neomezená. Limitem bude pouze kapacita paměti a napájení, uvnitř fotoaparátu je totiž aktivní chlazení.
- Výklopný displej je umístěn na praktickém kloubu. Ten umožňuje otáčení i při připojené kabeláži ze strany fotoaparátu. Navíc je použitý panel výjimečně jasný a má nadprůměrné rozlišení.
- Panasonic GH6 je oproti GH5 již skutečně video-centrický, přišel dokonce i o některé fotografické funkce, například focus stacking – chystá Panasonic nástupce G9?
- Vylepšená je stabilizace snímače, která pracuje v symbióze se stabilizací v objektivech Panasonic. Výsledek je prodloužení expozičního času až o 7,5EV.
- Nahrávat můžete v široce kompatibilním formátu Apple ProRes a to v 5,7K. Ve 4K zvládne fotoaparát 120 fps, v 1080p pak dokonce 300 fps (v režimu VFR – variable frame-rate). Pro fanoušky anamorfních objektivů je připraven 5,8K režim s odečtem dat z celého čipu a variabilní desqueeze přímo ve fotoaparátu. Toto vše (a mnohem více) zvládne GH6 interně.
- Novinka dostala do vínku barevný profil V-Log, který má oproti staršímu V-Log L o 1EV větší dynamický rozsah. DR se dokonce nebezpečně přiblížil k full-frame modelu S1H, což je pro MFT skvělý výkon. Během nahrávání do V-Log můžete navíc na náhled aplikovat vlastní LUT (lookup table) pro snažší kompozici.
- Waveform, vektroskop a luminance monitor byly upraveny, už nezabírají třetinu obrazovky a dají se libovolně zvětšovat a zmenšovat.
- Velkou novinkou je možnost nahrávat zvuk ze čtyř zdrojů zároveň. Přibyla i nová náhledová obrazovka právě pro detailní a rychlé nastavení parametrů nahrávání audia. Přístup do ní je řešen dedikovaným tlačítkem se symbolem mikrofonu.
- V přední části je červené „tally světlo“ pro indikaci aktivního nahrávání. Užitečné nejenom pro vloggery.
- O ostření se bohužel stále stará kontrastní systém DFD. Automatické sledování cíle ve videu není silnou stránkou GH6, hlavně při natáčení do 24 fps a bohužel i 120 fps – nejlepších výsledků dosahuje při 60fps.
- Sloty pro karty jsou dva, CFExpress typ B a SD UHS-II
- Nový rychlý procesor umožnil používat High-res shot z ruky a fotoaparát tak posunem snímače zachytí 100MPix fotografie.
Co je nového?
Řada GH od Panasonicu byla vždy považována za hybridní, tedy takovou, která uspokojí kameramany i fotografy. Mám pocit, že se to s příchodem GH6 mění. Spíše než hybridní fotoaparát zde máme profesionální kameru s možností fotografování.
Ne že by novinka zvládala zachytit jen průměrné fotky, nový 25MPix snímač se z prvních testovacích fotek jeví jako zásah do černého. Je zbaven AA filtru a podporuje funkci duálního ISO, která mu propůjčuje 13 EV dynamického rozsahu při ISO800 a ISO2000. Nejedná se ale o moderní stacked nebo BSI snímač, kterým jsou vybaveny
Vylepšená je i stabilizace, ta umí komunikovat společně se stabilizací v objektivu a docílit tak prodloužení času až o 7,5EV. Při starém ovšem zůstal systém ostření. Alespoň tedy částečně. Panasonic tvrdí, že by měl být nový systém výrazně lepší. Stále se ovšem bavíme o kontrastním DFD ostření, nad kterým budou mít fázové systémy s křížovými body jednoznačně navrch.
Fotografy může zamrzet i absence režimů 6K photo nebo focus stacking pro snadné focení makra. Naštěstí zůstal alespoň high resolution shot, který lze nově používat z ruky a zvládne kompenzovat jak pohyb váš tak lehký pohyb ve scéně. Výsledkem jsou pak fotografie o velikosti 100MPix.
Je očividné, že si Panasonic v otázce fotografování nechává zadní vrátka otevřena a fanoušci velmi povedeného modelu Panasonic DC-G9 se snad brzy dočkají nástupce.
Kupovat si ale GH6 jen na fotografování by bylo plýtvání penězi a už letmý pohled na tabulku technických parametrů i fotoaparát samotný napoví, že máme co dočinění s tím nejlepším, co si můžete ve světě Micro 4/3 pořídit. Tedy alespoň na video, nesmíme totiž zapomínat na, jen před pár dny představený, OM System OM-1. Myslím si, že jak fotografové tak kameramani mohou slavit, dva takto silné přírůstky do MFT světa nečekal asi nikdo.
5,7K 60fps, 4K 120fps, 1080p 300fps, 10-bit a tak dále!
Chvíli jsem uvažoval, jestli přepisovat tabulku s možnostmi nastavení pro nahrávání videa. Když se mi ovšem do rukou konečně dostaly oficiální dokumenty s parametry, velmi rychle jsem si tento nápad rozmyslel. Panasonic GH6 má aktuálně celkem 132 možností nastavení. Sto třicet dva!
Čísla v tabulce jsou ale jedna věc, reálný výkon zase druhá. Oproti GH5 má totiž GH6 jednu obrovskou výhodu – zachovává si celkovou kvalitu záznamu napříč všemi režimy. Zdá se to jako banalita, ale u GH5 musel člověk přemýšlet, jestli zrovna použije VFR nebo ne, protože VFR oproti klasickému 4K záznamu vypadalo prostě jinak, hůře.
Panasonic GH6 v1.0 je jen začátek
Panasonic společně s fotoaparátem také oznámil plán pro aktualizace firmware fotoaparátu. Postupně tak bude přístroj vylepšovat a přidávat do něj nové funkce.
Už teď (tedy spíše od poloviny března, kdy se GH6 dostane na trh) můžete využívat velmi rozšířený formát Apple ProRes, zatím ale „pouze“ v 5,7K. Později bude k dispozici i pro 4K a 1080p natáčení, což bude balzám pro kapacitu paměťových karet.
A když už jsme u úložiště, osobně se hodně těším na očekávaný upgrade, který umožní přímé nahrávání na SSD disk skrze USB-C. SSD disk je totiž mnohem dostupnější řešení, než poměrně drahé CFExpress karty.
Na závěr
Ten, kdo čekal spíše konvenční hybridní řešení, musí být novinkou překvapen. Tato Micro 4/3 vlajková loď je pro Panasonic dalším důležitým milníkem a jsem přesvědčený, že se brzy usadí v klecích mnoha filmařů. A nejenom těch nadšených. Panasonic GH6 totiž s přehledem aspiruje na titul nejlepší profesionální kompaktní systémové kamery současnosti.
Panasonic GH6 můžete předobjednat v našem e-shopu Fotolab.cz.
Přidat komentář