Dnes se budeme věnovat velmi neobvyklému kusu fotografického příslušenství. Je jím koule z čirého skla, kterou můžete využít jako jedinečný optický prvek. Povedené fotografie můžete použít například k vytvoření originální vánoční pohlednice nebo přání, ale své využití najde po celý rok.
Nejprve potřebujete skleněnou kouli
Rollei je známý výrobce fotopříslušenství, který zareagoval na rostoucí popularitu využití „věštecké“ koule ve fotografii. Koule má průměr 90 mm. Na trhu jsou i menší koule, ale pracuje se s nimi obtížněji, hlavně pokud nemáte objektiv pro snímání detailů v dostatečném měřítku. 90 mm koule je poměrně těžká, hmotnost je 945 gramů. Při manipulaci s ní proto buďte opatrní.
Rollei Lensball 90 mm je dodáván v pěkné papírové krabici, ve které naleznete kvalitní pouzdro (podobné jako na objektivy), to lze připnout na opasek, batoh nebo brašnu. Zevnitř je polstrováno tak, aby se koule nepoškrábala. V balení naleznete také velmi kvalitní a velkou mikrovláknovou utěrku, kterou budete často potřebovat, abyste z koule setřeli otisky prstů. Ta má kapsu, do které kouli vložíte, při otírání hrozí menší riziko, že vám vypadne z rukou.
Technické parametry 🙂
Typ koule: Čirá
Průměr: 90 mm
Určení: Amatérské věštění a tvorba optických iluzí
Materiál těla: Sklo
Utěsnění proti prachu a vodě: Vodotěsnost do hloubky 10 944 m
Hmotnost: 945 g
Praktické fotografování
Kouli umístíte mezi objektiv a fotografovanou scénu. Kouli při fotografování můžete držet v ruce, nebo ji někam položit. Pozor, aby se nekutálela! Ideální je mít pomocníka, který kouli podrží. Vy se tak více můžete věnovat samotnému fotografování, využívajíc obě ruce pro držení fotoaparátu a jeho obsluhu.
Nejprve si najděte vhodný motiv. Než se pustíte do fotografování, zkuste komponovat obraz v kouli. Zkoušejte jak blízko musíte být k fotografované scéně, a v jaké výšce musíte držet kouli.
Fototechnika
Fantazii se meze nekladou. Pracujte s různými ohnisky, zkuste malou i velkou hloubku ostrosti. Mně se osvědčil objektiv s ekvivalentní ohniskovou délkou 50-90 mm, který ale musí být schopen zaostřit na vzdálenost natažené ruky. Konkrétně jsem fotografoval s Olympus M.Zuiko 45/1,2 PRO. Jako nejpraktičtější se však ukázal zoom objektiv Olympus M.Zuiko 12-40/2,8 PRO (ekvivalent 24-80 mm), který dokáže snímat v měřítku 1:2 z relativně krátké vzdálenosti a má akurátní hloubku ostrosti. Fotografovat můžete také kvalitnějším chytrým telefonem.
Zaostřování a expozice
Při focení zaostřujete na promítaný obraz v kouli, tedy na krátkou vzdálenost. Při práci s malou hloubkou ostrosti si dávejte pozor, obraz je totiž promítán na sférickou plochu, ne na rovinu.
Já používám expoziční režim předvolby clony A v kombinaci s korekcí expozice +/-. Clonou ovlivňuji hloubku ostrosti, korekcí expozici. Sledujte expoziční čas, aby byl dostatečně krátký, abyste záběry nerozmazali. Vánoční atmosféra ve městě znamená osvětlení spíše slabými zdroji světla. Hodit se tak bude světelný objektiv a na fotoaparátu nastavte vyšší citlivost.
Zpracování fotografii
Lensball je jednoduché optické zařízení. Není zde žádný člen, který by obraz otočil. To co fotíte, je jednoduše vzhůru nohama. Je na vás, co s tím uděláte. Záběry můžete nechat tak, nebo je otočíte o 180°. Šikovnější mohou v grafickém editoru překlopit jen obraz v kouli – použijte kruhový nástroj výběr, aplikujte na něj prolnutí a obraz překlopte.
Pokud se vám fotografie s lensballem podaří, byla by škoda je nevyužít. Můžete z nich udělat vánoční nebo novoroční pohlednici či přání. Navrhnout a objednat si je můžete online z webového prohlížeče, z chytrého zařízení nebo z počítače v aplikaci CEWE Fotosvět.
Přidat komentář