Teleobjektivy
„Buďte blíže k zajímavým okamžikům vašeho života.“
Jako teleobjektivy označujeme zoom objektivy nebo objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností, pokud je ohnisková vzdálenost delší než 85mm.
Například objektivy na fotografiích výše jsou teleobjektivy o ohniskové vzdálenosti 70-200 mm f/2.8 a 70-200 mm f/4
Zjednodušeně se dá říci, že teleobjektivy jsou takové objektivy, které nám dokáží přiblížit fotografovaný objekt a fungují do určité míry podobně jako třeba dalekohled.
Teleobjektivy lze samozřejmě využít pro celou škálu fotografických žánrů. Nejčastěji jsou pak používány pro fotografování sportů nebo fotografování zvířat a dalších témat, kdy se nemůžeme přiblížit k fotografované scéně osobně, ale musíme si jí přiblížit s pomocí optiky objektivu.
Pomoci mohou i telekonvertory, které je možné použít pro další prodloužení vzdálenosti objektivu. Nejčastěji používané jsou telekonventory 1.4x a 2x. Jedinou nevýhodou je jejich kompatibilita pouze s vybranými objektivy.
Právě podle žánru a podmínek, ve kterých budete teleobjektiv používat, bychom jej měli vybírat.
Při fotografování sportu a zejména toho, který se odehrává uvnitř v halách a tělocvičnách, se bude hodit lepší světelnost (nejlépe nižší než f/4) – kvůli horším světelným podmínkám, které tam často panují.
V každém případě se pak vyplatí investovat do teleobjektivu vybaveného stabilizací obrazu. Teleobjektivy jsou totiž náchylnější k „roztřesení“ obrazu a vzniku rozmazaných snímků.
Teleobjektivy se často hodí i k focení různých detailů, nebo portrétů – zde se opět bude hodit co nejnižší světelnost. Naopak k focení krajiny, interiérů, architektury a reportáže se většinou nehodí a pro tyto účely se spíše používají širokoúhlé objektivy.
Osobní zkušenost:
Slečna Jana
Ráda fotím svého psa při jeho divokých hrách v parku. Proto jsem si ke své zrcadlovce pořídila teleobjektiv, díky kterému si ho dokáži pořádně přiblížit a nemusím za ním běhat, abych ho měla alespoň přes půl fotky. Jsem ráda, že jsem při výběru myslela i na rychlost ostření a trochu si připlatila – zjistila jsem, že se to opravdu vyplatí.
Rada navíc: „Crop faktor“
Při výběru objektivu je dobré myslet na to, jaký máte vlastně fotoaparát. U zrcadlovek se snímačem velikosti APS-C (DX), nebo u tzv. kompaktů s výměnnými objektivy, je potřeba ohnisko objektivu přepočítat určitým koeficientem, abyste zjistili skutečný úhel záběru. To kvůli menšímu čipu, který vidí jen část obrazu, který k němu objektivem „doputuje“.
Abyste se dozvěděli, jaký úhel záběru bude mít objektiv na vašem fotoaparátu, použijte tento přepočet:
- Full-frame (FX):
1x – tzn. nic se nemění a 100mm objektiv opravdu poskytuje úhel záběru odpovídající ohnisku 100mm - APS-C (DX):
1,5x až 1,6x – tzn. 100mm objektiv bude poskytovat úhel záběru odpovídající ohnisku cca 150mm - Micro 4/3:
2x – tzn. 100mm objektiv se chová jako 200mm objektiv, přibližuje tedy jednou tolik
Pokud nevíte, jaký snímač je ve Vašem fotoaparátu s výměnným objektivem, poradíme Vám na kterékoliv prodejně FOTOLAB.cz a pomůžeme vybrat ideální objektiv pro Vaše potřeby.
Přidat komentář