Vyhlídkové místo Brník
Není úplně jednoduché se nahoru dostat, ale odměna za tu námahu bude veliká. Zaparkovat se dá ve vesnici Mnichov a vydáte se po zelené turistické stezce, ze které po chvilce odbočíte a bude směřovat vzhůru směrem k vrcholu. Cesta Vám zabere kolem 30 minut a převýšení kolem 150 m, takže se trochu zapotíte. Nahoře počítejte s nárazy větru, které se o kopce opírají. Nezapomínejte, že jste v CHKO a měli byste mít patřičná oprávnění. Na Brníku vlastně ani dronovat nemusíte, ze země se Vám naskytne také úchvatná scenérie. Doporučuji sem chodit na západy, jelikož Slunce Vám bude zapadat za horizonty kopců před Vámi. Pokud se vydáte na východ, chce to delší sklo, v zorném úhlu budete mít dominantu zříceninu hradu Hazmburk.
Kryštofovo údolí
Ve malé vesničce Novina na severu Čech, nedaleko Liberce se nachází jeden z nejkrásnějších viaduktů v České republice. Zaparkovat se dá ve vesničce, či přímo pod mostem. Pokud se rozhodnete fotit východ a počkáte si, než Slunce vyleze zpoza kopců (železniční most je celkem utopen v údolí, takže až Slunce vyleze na obzoru bude mít větší intenzitu) naskytne se Vám krásné panorama s dominantou Liberecka – Ještědem. Pokud chcete vyfotit ojedinělý snímek, je dobré si najít na internetu, kdy po mostě bude projíždět parní lokomotiva.
Viadukt Sychrov
Další velice krásný a fotogenický je viadukt nedaleko Sychrova. Já jsem měl v létě to štěstí, že se kolem mostu ležela mlha a podtrhovala atmosféru, pod mostem totiž protéká řeka Mohelka, takže na mlhu zde můžete narazit častěji. Jako jeden z mála viaduktů je dvoupatrový. Doporučuji zaparkovat na severu od viaduktu a vzlétat třeba z nejbližší louky. Nikoho zde nebudete rušit, budovy jsou až za mostem. Dejte si hlavně pozor na dráty vysokého napětí, které jsou poblíž. Pokud se Vám bude chtít, můžete navštívit nedaleký zámek Sychrov. Zkuste napsat email a domluvit se na povolení vzletu v areálu zámku. Když budete mít štěstí, napíší Vám kladnou odpověď a budete moci nafotit tento barokní zámek i s rozsáhlou zahradou.
Zřícenina Hradu Radyně
Hrad Radyně je dominanta Plzně, která se tyčí nad kopci v lesích Starého Plzeňce. Zaparkovat se dá přímo u hradu a vydat se směr sever, kde si najdete nějaké místečko mezi stromy, kde vzlítnete. Poblíž je i skalní vyhlídka, ze které se dá také vzlítnout, ale je tam větší pravděpodobnost nárazového větru a nerovného skalního masivu, takže je lepší vzlétat z ruky. Jezdím sem na východy a když je Slunce v dobré pozici, můžete chytnout paprsky světla, jak prostupují skrz zříceninu hradu. Krásné tu jsou podzimní časy, kdy se listí zabarví a Slunce zalije okolí hradu do zlatavé barvy.
Vodní hrad Švihov
Vodní hrad Švihov se nachází ve stejnojmenném městě. Mnozí z Vás ho znají z filmu Tři oříšky pro Popelku. Pohodlně zaparkujete nedaleko na placeném parkoviště. Doporučuji se vydat směrem na jih na nedalekou louku. Můžete fotit jak východ, tak západ. Jedinou vadu na kráse je městská zástavba, kterou budete mít prakticky na záběru v jakémkoliv úhlu.
Zdroj: mapy.cz
Schwarzenberská hrobka
Schwarzenberská hrobka je impozantní stavba Třeboňska, kterou vlastní kníže Karel Schwarzenberg. Ještě jedna stejnojmenná hrobka se nachází se nachází u zámku Orlík nad Vltavou. Naše hrobka je na jihu Třeboně mezi rybníkem Svět a Opatovickým rybníkem. Zaparkovat můžete buď ve městě a procházkou dojít až k hrobce, nebo se dá dojet nedaleko hrobky k místnímu hřbitovu. Jelikož je hrobka v oklopení 2 rybníku, máte vysokou šanci na mlhy. Nezapomeňte, že se nacházíte v CHKO Třeboňsko a je třeba mít povolení.Schwarzenberská hrobka
Zdroj: mapy.cz
Svatý kopeček – Mikulov
Jednou z krás Jihomoravského kraje je město Mikulov s dominantou Zámku Mikulov. Krásu toho města si nejlépe vychutnáte z poutního místa Svatý kopeček, kde se tyčí kaple sv. Šebestiána. Fotku ale nedostanete zadarmo. Nahoru Vám to bude chvíli trvat a asi se pěkně zapotíte. Cestou budete míjet kapličky na křížové cestě, ty podtrhují atmosféru a vytvářejí perfektní kompozici. Vzlétnout se dá z vrchu prakticky kdekoliv. Dávejte pozor na lidi, je to oblíbené místo pro turisty, navíc se nacházíte v přírodní rezervaci.
Zdroj: mapy.cz
Hrad Karlštejn
Kde se nachází jeden z nejznámější hradů asi všichni víme, ale řeknu Vám, kde se nachází krásné spotterské místo, a to nejen na dron. Jedná se vyvýšené místo s výhledem na západ (v letních měsících Slunce zapadá blíže hlavní věže).Autem se dá dojet velice blízko, vede tam silnice se zákazem vjezdu, ale jsou tam obytné domy, takže Vás nikdo řešit nebude. Zajedete až na okraj silnice a necháte auto na lesním plácku po pravé straně, poté už jen 400 m do kopce a jste na louce s krásným výhledem na hrad. Při létání dejte pozor na vyhlídkové lety, jejich frekvence je velká a lítají poměrně nízko, takže lítejte na dohled a nejlépe do 100 m vysoko. Moc lidí tam nechodí, v létě tam budete pravděpodobně sami, jelikož hrad zavírá v 18 h a japonští turisti budou pryč.
Zdroj: mapy.cz
Zřícenina hradu Košťálov
Zřícenina se nachází na kraji českého středohoří, přibližně 5 km od sjezdu u Lovosic (viz parkování). Bude Vás čekat pozvolna stoupající cesta lesem až ke zřícenině. Z kraje obce se dáte rovně po zpevněné cestě, až se napojíte na turistickou červenou. Vymezte si na to cca 20 min svižné chůze. Až dojdete pod zříceninu máte dvě možnosti. Buď se můžete schovat do útrob hradu, nebo půjdete pod něj (doporučuji) a budete mít rozsáhlé možnosti vzletu. Pod hradem se nacházejí velké rovné plotny, ze kterých vidíte kolem sebe a máte na dron velice dobrý výhled. Dejte si pozor na stoupající proudy a nárazové větry, které se o skalní masiv opírají.
Vyfotit můžete zříceninu hradu Košťálov (budete jí mít za zády) spolu s Kostelem Narození Panny Marie v obci Třebenice a v dáli se Vám bude tyčit zřícenina hradu Hazmburk. Pokud budete mít štěstí na mlhy, naskytne se Vám jedinečný pohled.
Zdroj: mapy.cz
Hospitál Kuks
Jde o jeden z nejkrásnějších barokních areálu u nás. Kuks je bývalý zaopatřovací ústav pro vojenské veterány, provozovaný v letech 1744–1938 řádem milosrdných bratří. Parkoviště se nachází po kraji břehu řeky Labe. Můžete se vydat vzhůru k Hospitálu po žluté, či modré. Vzlétat můžete po z přilehlých luk. Doporučuji brzké východové světlo, kdy areál i s přilehlými zahradami krásně prosvětlí do žlutých tónů.
Zdroj: mapy.cz
Hrad Houska
Původně gotický hrad Houska se nachází v CHKO Kokořínsko. Dle legendy je pod hradem průrva vedoucí do pekla. Nevím, z jakého důvodu, ale haprovalo mi spojení ovladače a drona, ač jsem provedl x kalibrací, nakonec se mi povedlo vzlétnout a nafotit hrad ze všech stran, bohužel po výměně baterky se mi nepovedlo dostat dron do vzduchu. Doma se dron chytil na první dobrou, tak třeba na pověsti s peklem něco bude.
K hradu se dá zajet autem, vede tam asfaltka, ale je v dost dezolátním stavu, takže jeďte opatrně. Se místem vzletu to také není zrovna nejlepší. Pokud se vydáte směr na sever k vyhlídce, dojdete na místo, kde je vetší plácek a místo mezi korunami stromu, kterým se dá vylítnout. Můžete vypnout na tu chvíli senzory, aby dron neřval. V letních měsících při východu Slunce, bude vycházet za Bezdězem, takže budete mít pěknou kompozici.
Zdroj: mapy.cz
Článek pro vás připravil ve spolupráci s redakcí FOTOLAB blogu:
Marek Šaroch
Focení se věnuji již pár let, ale nový náhled na fotografii pro mě přinesla až technologie dronů. Jsem rád, že jsem jejich vývoj zachytil od začátku a vidím pokrok v kvalitě obrazu a leteckých vlastnostech. Navíc se živím jako „ajťák“, takže i z tohoto pohledu je to pro mě zajímavé sledovat trendy v této oblasti. Fotografie jako taková mě neživí, beru to jako hobby a příjemné zpestření výletů s partnerkou a naší smečkou 🙂
Dobrý den, drtivá většina oblastí, které zde doporučujete je bez profesionální licence k létání a bez povolení úřadů k vzlétnutí nepoužitelná. Pokud hodláte létat v CHKO v I. II. či II: zóně (což je většian Vašich doporučení) musíte mít povolení od AOPK a licenci. Mnoho dalších památek, které zde uvádíte také zakazuje provoz dronů v návštěvním řádu.
Dobrý den,
dle informací od autora článku lze ve zmíněných oblastech létat. Samozřejmě za dodržení veškerých podmínek (které se mohou místně trochu lišit, i vzhledem např. k použitému typu dronu), jako je například povolení od UCL, místních úřadů, vlastníků nemovitostí apod. Nutné je také podotknout, že od 31.12.2020 vešly v platnost nová legislativní pravidla. Viktor F.