Paměťové karty

Paměťová karta pro ukládání fotek a videí je nedílnou součástí dnešních fotoaparátů, a kromě vhodného typu, je nutné zvolit kartu s dostatečnou rychlostí.

Jak vybrat paměťovou kartu – Jakou zvolit rychlost?

Stránka z 3

 

Jak vybrat paměťovou kartu – Jakou zvolit rychlost?

 

Rychlosti zápisu se značí v megabajtech za sekundu (MB/s) a megabitech za sekundu (Mbps). Přepočet mezi oběma jednotkami je jednoduchý a hodí se pro správný výběr rychlosti karty.

Příklad – Potřebuji kartu na nahrávání videí.

 

Zjistěte v menu fotoaparátu nebo v manuálu maximální bitrate. To je datový tok videa určující jeho celkovou kvalitu. Značen je v Mbps. Pro přepočet na MB/s musíte toto číslo vydělit osmi. U fotoaparátu s 200 Mbps počítáme 200/8 = 25. Potřebujete tedy kartu s minimální stálou rychlostí zápisu 25 MB/s.

U největšího výrobce karet Sandisk můžete rychlost rozeznat i dle barvy etikety.

 

  • Stříbrné karty Ultra se hodí pro základní fotoaparáty.
  • Zlaté karty Extreme jsou nejoblíbenější a hodí se i pro moderní full-frame bezzrcadlovky.
  • Profesionální paměťová karta Sandisk černé barvy s nápisem Extreme Pro svede i nahrávání 4K videí s vysokým bitrate a barevnou hloubkou.

 

Rychlost karty by měla mít rezervu. Pomalá karta bude limitovat výkon při sekvenčním snímání, i souvislém nahrávání videí. Pomalé bude i prohlížení fotografií po jejich pořízení.

 

Jakou zvolit kapacitu karty?

 

  • Do kompaktu a nenáročným uživatelům bude stačit 8 GB nebo 16 GB karta.
  • Na focení velkého množství JPEG volte 32GB kartu, na focení v RAW už bude lepší 64 GB.
  • Pro natáčení videí nebo sportovní, reportážní a event fotografii volte 128GB, 256GB nebo 512GB kartu.
  • Někdo preferuje více menších karet, jiný zase jednu velkou. Obojí je správně a rozhodnutí je na vás.

 

Co všechno „vyčtete“ z paměťové karty?

 

pametove karty

 

  1. Zámek paměťové karty – Pokud vám fotoaparát hlásí chybu zápisu, viníkem je nejčastěji aktivní zámek na SD kartě.
  2. Maximální rychlost čtení (MB/s) – Teoretická maximální rychlost, která během souvislého focení a nahrávání může kolísat.
  3. Kapacita paměťové karty – Různé fotoaparáty pořizují soubory s různou velikostí. Větší kapacita je lepší a výkonná 64GB nebo 128GB karta dnes nestojí mnoho.
  4. Typ paměťové karty – Karta na obrázku je typu SD. U té se rozlišuje značení SD, SDHC a SDXC. Netýká se ale rychlosti nebo výkonu karty, značí její kapacitu.
  5. Minimální rychlost souvislého zápisu – Nejdůležitější údaj pro fotografy i filmaře. Číslo pod „véčkem“ je minimální rychlost zápisu v MB/s i při konstantní zátěži karty. Pokud je na kartě V30, znamená to, že rychlost neklesne pod 30 MB/s. (30×8=240Mbps, viz. výše). Nejrychlejší SD karty mají označení V90. U CF, Cfast a některých dalších karet se můžete setkat i se symbolem filmové klapky s číslem.
  6. UHS standard – Setkáte se s ním na SD a MicroSD kartách. UHS-II karty jsou oproti UHS-I výrazně rychlejší a hodí se i pro rychlé sekvence v RAW a natáčení videí s vysokým bitrate.
  7. Rychlostní třída karty – Starý neaktuální způsob zápisu. Class 10 znamená minimální nesouvislou rychlost zápisu 10 MB/s. Toto je dávno překonáno.
  8. Minimální rychlost zápisu – Mezizastávka ve značení symbolem U a uvnitř umístěným číslem. U3 označuje minimální rychlost zípisu 30 MB/s, opět bez zátěže, značení je překonáno symbolem s „V“.

 

Typy paměťových karet

 

  • SD karty – Nejvíce rozšířené karty s dobrou cenou, velkou kapacitou, vysokou rychlostí a slušnou odolností. Rozlišujte u nich typ UHS-I nebo UHS-II a kupujte raději rychlejší karty s kapacitou s dostatečnou rezervou.
  • MicroSD karty – Zmenšená verze SD karet používaná nejčastěji v akční kamerách a chytrých telefonech. Pozor si dejte hlavně na menší mechanickou odolnost karet. Používat MicroSD kartu v adaptéru na SD karty ve fotoaparátech doporučujeme pouze pokud je to nutné.
  • CFexpress typ A – Poměrně nový formát od firmy Sony. Tyto karty jsou malé, odolné a svou rychlostí se hodí i pro nejvýkonnější přístroje.
  • CFexpress typ B – Momentálně nejrozšířenější typ profesionální karty, který najdete u výrobců Canon, Nikon, Panasonic a OM System. Tyto karty jsou extrémně rychlé i odolné.
  • Cfast karty – Velmi rychlé karty, které už najdete spíše v profesionálních kamerách.
  • XQD karty – Odolný a rychlý předchůdce CFexpress Typ B, který najdete hlavně ve fotoaparátech Nikon Z první generace.

 

Tipy pro práci s  paměťovými kartami

 

  • Čtečka paměťových karet je rychlejší, usnadní manipulaci s fotoaparátem a sníží namáhání gumových záslepek konektorů.
  • O kartu správně pečujte, nevytahujte ji před ukončením zápisu.
  • Nekupujte podezřele levné karty. Internet je plný plagiátů karet, nejčastěji firmy Sandisk. Karty v našem e-shopu jsou pouze z oficiální distribuce.
  • Pokud to váš fotoaparát umožňuje, používejte oba sloty. Druhý slot můžete nastavit jako zálohu pro případ chyby karty v prvním slotu.