CSC Bezzrcadlovky

Když se řekne „fotoaparát s výměnným objektivem“, většina si představí klasickou DSLR zrcadlovku. Zrcadlovky už ale začaly narážet na technologické limity a jejich místo v brašnách amatérů, nadšenců i profesionálů začínají zaujímat tzv. CSC bezzrcadlovky. Zkratka CSC znamená „Compact system camera“ a proto se můžete setkat i s označením systémový kompakt nebo mirrorless. 

Jak vybrat bezzrcadlovku?

Stránka z 4

Nejprodávanější produkty

Sandisc

Jak vybrat bezzrcadlovku?

Bezzrcadlovky se dají rozdělit do několika kategorií. Jako první je důležité určit, na co budete fotoaparát potřebovat a jaká je vaše úroveň znalostí. Ještě předtím ale porovnáme bezzrcadlovky s jednookými zrcadlovkami, obě řešení mají svá pro a proti, ale bezzrcadlovky začínají získávat náskok. 

DSLR zrcadlovky vs CSC bezzrcadlovky

U bezzrcadlovek bylo odstraněno zrcátko a o ostření se stará vrstva přímo na snímači fotoaparátu. To umožňuje docílit vyšší rychlosti, přesnosti, menších rozměrů i hmotnosti a dalších výhod spojených s flexibilitou zjednodušené konstrukce.

Co zůstalo zachováno je vysoká obrazová kvalita. Bezzrcadlovky používají stejně velké snímače jako zrcadlovky. Technologie pokročila i na poli objektivů, a nové bajonety umožňují konstruovat lepší a menší objektivy, než byly ty na DSLR.

  • CSC bezzrcadlovky mohou být mnohem menší a lehčí než DSLR.
  • Místo optického průhledového hledáčku používají elektronický OLED panel s vysokým rozlišením EVF. Díky tomu mohou zobrazovat v hledáčku stejné informace jako na LCD. Znamená to, že v EVF hledáčku uvidíte, jak bude přesně vypadat hotový snímek. Můžete proto snáze používat manuální nastavení expozice nebo barevné profily – není nutné si dělat testovací fotku. Moderní elektronické hledáčky dosahují kvalit i těch nejlepších optických průhledových hledáčků.
  • CSC bezzrcadlovky jsou výkonnější při natáčení videí – existují i speciální bezzrcadlovky, které jsou přímo uzpůsobené pro video, ale zvládnou samozřejmě i fotku.
  • Klasická zrcadlovka boduje oproti CSC ve výdrži baterie a pro někoho v lepší ergonomii. S baterií je to ale komplikovanější. Výrobci sice u CSC udávají počet snímků na jedno nabití, to je ale, jak praxe ukazuje, velmi nepřesné. Když je bezzrcadlovka zapnutá, odebírá proud neustále. Nabitá baterie vám dá dejme tomu prostor pět hodin na focení. Kolik během tohoto „okna“ nafotíte snímků je na vás. Jako příklad uvedeme Nikon Z6 II, kdy výrobce uvádí výdrž 410 snímků. Naše zkušenost potvrzuje, že není problém nafotit zhruba 1200-1400 fotografií na jedno nabití. S výdrží bezzrcadlovek to není tak marné, jak se říká, ale náhradní baterie se hodí vždycky.

Rozdělení bezzrcadlovek podle kategorií

  • CSC bezzrcadlovka pro začátečníka a nenáročného uživatele

Základní bezzrcadlovky nabídnou kromě plně automatického režimu také manuální nastavení a některé pokročilé funkce. Ty jsou ale oproti poloprofesionálním a profesionálním modelům ukryté v menu. Důraz je kladen tedy na jednoduché ovládání, lákavý design a malé rozměry.

V kombinaci s dobrým objektivem nafotí a natočí základní CSC stejně kvalitní fotografie a video jako profesionální modely. Odlišovat se budou hlavně jednodušším ovládáním a méně výkonným ostřením.

  • Pokročilá CSC bezzrcadlovka pro nadšence a filmaře

Poloprofesionální CSC fotoaparáty svými možnostmi nastavení a funkcemi často sahají do profesionální třídy. Zvládnou focení rychlé akce a s kvalitním objektivem se nezaleknou focení prakticky jakékoliv fotografické disciplíny.

V této kategorii se začínají objevovat fotoaparáty vybavené dvěma sloty na paměťové karty, pokročilými funkcemi pro natáčení videí a na tělech pokročilých bezzrcadlovek najdete více přizpůsobitelných tlačítek a ovladačů.

  • Profesionální CSC bezzrcadlovka

Profesionální mirrorless fotoaparát uspokojí potřeby těch nejnáročnějších fotografů. Takové přístroje kombinují výkonný snímač s vysokým rozlišením a moderní procesor. Kombinace těchto prvků se postará o zachycení fotografií v nejvyšší možné kvalitě, nehledě na náročnost podmínek. Tomu pomáhá i výkonný systém ostření sledování oči nejenom lidí, ale i psů, kočkovitých šelem nebo ptáků. Novinkou je sledování automobilů, vlaků nebo letadel.

Profesionální bezzrcadlovky nejsou jen o focení, ale zvládnou natáčet i technicky špičkové 4K nebo 8K video a zpomalené záběry (slow-motion). Standardem se začíná stávat stabilizovaný snímač, který ve fotografii pomůže udržet z ruky dlouhé časy a ve videu se postará o plynulý záznam bez otřesů.

Podle čeho dále vybrat CSC bezzrcadlovku?

Pokud máte jasno v tom, na co budete přístroj používat a jaká je vaše úroveň znalostí, je potřeba zúžit výběr podle následujících parametrů:

  • Velikost snímače – Velký snímač znamená vyšší technickou kvalitu fotografie a snadnější práci s malou hloubkou ostrosti. Pokud se vám líbí fotografie s velmi rozmazaným pozadím, nejlepší je kombinace full-frame snímače se světelným objektivem. V bezzrcadlovkách se ale setkáte i s menšími APS-C a Micro 4/3 čipy, které mají výhodu v menších tělech samotných přístrojů i menších a lehčích objektivech.
  • Systém ostření – Největší rozdíl mezi jednotlivými třídami přístrojů je v systému ostření. Základní modely používají kontrastní ostření, které potřebuje dostatek světla a není tak rychlé a přesné. Při natáčení videí se navíc kontrastní ostření může projevovat jemným pulzováním obrazu. Oproti tomu profesionální stroje používají fázové ostření doplněné o strojové učení a umělou inteligenci. Takové ostření dává fotografům mnohem více prostoru pro sledování okolí a správné komponování.
  • Natáčení videí – Pokud je pro vás natáčení videí pouze okrajovou záležitostí, budete spokojení i se základním modelem. Pro náročnější uživatele ale můžete vybírat z modelů, které natáčí 4K nebo 8K video s vysokou snímkovací frekvencí a s profesionálními funkcemi, které byly donedávna devízou profesionálních kamer. Stále oblíbenější jsou fotoaparáty určené na vlogging, které dokážou během natáčení automaticky sledovat tvář nebo oči subjektu.
  • Rychlost fotoaparátu pro sériové snímání a závěrka – Bezzrcadlovky mají oproti zrcadlovkám výhodu v menším množství pohyblivých částí. Mohou proto být výrazně rychlejší a focení rychlé akce je u nich limitované pouze výkonem ostření. I základní stroje totiž zvládnou vyfotit okolo 10 snímků za vteřinu, což je zhruba dvojnásobek toho, co dovedou základní DSLR.

Co dokoupit k bezzrcadlovce?

Objektivy pro CSC bezzrcadlovky

Objektiv je základ. Ten setový, který jste možná koupili přímo s fotoaparátem, sice nebývá opticky špatný, ale dříve nebo později vás začne omezovat svou světelností nebo rozsahem. Možnost vyměnit objektiv dává obrovské kreativní možnosti a pomůže vám využít potenciál vašeho přístroje na maximum. Dobrý objektiv vás ve fotografii posune mnohem dále než nové tělo.

Paměťová karta

Pro CSC bezzrcadlovky s vysokým rozlišením nebo pro natáčení videí vyberte paměťovou kartu s dostatečnou kapacitou. Karty vybírejte podle použitého paměťového slotu. Nejrozšířenější jsou SD karty, ve vyšších modelech ale najdete i XQD a CFexpress karty. Poslední jmenované se dělí na CFExpress A a CFExpress B. „Áčkové“ karty jsou fyzicky menší a o něco pomalejší. CFExpress B jsou větší, extrémně rychlé a najdete je hlavně v profesionálních fotoaparátech.

Brašna nebo batoh

Díky menším rozměrům bezzrcadlovek budete mít chuť brát fotoaparát stále s sebou. Vyberte si proto nějakou pohodlnou brašnu nebo třeba batoh, který kombinuje prostor na fotoaparát s prostorem pro osobní věci denní potřeby.

Sada na čištění objektivu, filtry, stativ, náhradní baterie, blesky…

Mezi poslední nezbytnosti patří lenspen na čištění optiky. Další výběr příslušenství bude záviset na tom, co se chystáte s fotoaparátem dělat. Pokud například fotíte krajinu, využijete filtry a kvalitní stativ. Určitě se vyplatí investovat do alespoň jedné náhradní baterie. Vaše fotografie posune i systémový blesk, který navíc můžete vybavit radiovým odpalovačem.