Klasická DSLR zrcadlovka je fotografickou metou, na kterou se chtěl v minulosti dostat každý nadšený fotograf. I když se jejich výběr zužuje a postupně je nahrazují modernější CSC bezzrcadlovky, stále jsou DSLR zrcadlovky plnohodnotným vstupem do světa pokročilé fotografie. Jsou odolné, mají velkou výdrž a umožní vám zrealizovat všechny vaše kreativní nápady.
Jak vybrat zrcadlovku?
Jak vybrat zrcadlovku
Zrcadlovky můžeme rozdělit do několika kategorií. Jako první je důležité určit, na jaký typ focení budete fotoaparát využívat nejvíce a také určit úroveň znalostí.
Rozdělení DSLR podle kategorií
- DSLR zrcadlovka pro začátečníka a nenáročného uživatele
Základní zrcadlovky díky použití velkého snímače (nejčastěji o velikosti APS-C) kombinují vysokou technickou kvalitu fotografie s rychlým ostřením a vysokou spolehlivostí. Jsou ideální pro studenty fotografie nebo nové nadšené fotografy. Základní zrcadlovky se od těch pokročilých odlišují použitím menšího hledáčku a zjednodušením některých funkcí. Fotografovat můžete v automatickém i plně manuálním režimu.
Canon EOS 2000D + 18-55mm IS II Value Up Kit
Zrcadlovka, objektiv, brašna i paměťová karta za cenu jen lehce přes deset tisíc? Value Up Kit se zrcadlovkou Canon EOS 2000D je skvělým vstupem do světa pokročilé fotografie. Dokupte k němu i dostupný portrétní objektiv Canon EF 50mm f/1.8 STM a máte výborný kit, který zvládne i náročnější focení.
- Pokročilá DSLR zrcadlovka pro nadšence
Poloprofesionální DSLR zrcadlovky se oproti těm základním vyznačují pokročilým systémem ostření, robustním tělem s utěsněním proti prachu a vodě a prakticky profesionálními funkcemi. Poloprofesionální zrcadlovky používají APS-C nebo full-frame snímač.
- Profesionální DSLR zrcadlovka
Profesionální DSLR používají nejpokročilejší systém ostření, který se hodí i pro náročnou sportovní nebo wildlife fotografii. Vyznačují se tím nejvyšším optickým výkonem, utěsněným tělem z hořčíkových slitin, dlouhou výdrží a maximální spolehlivostí. Nejčastěji v nich najdete full-frame snímač, výjimkou je perfektní Nikon D500, který využívá jeden z nejlepších APS-C snímačů na trhu a ostření, které si poradí s těmi nejnáročnějšími podmínkami a rychlou akcí.
Podle čeho dále vybrat DSLR zrcadlovku?
Pokud máte jasno v tom, na co budete přístroj používat a jaká je vaše úroveň znalostí, je potřeba zúžit výběr podle následujících parametrů:
- Velikost snímače – Čím větší snímač
fotoaparát používá, tím je vyšší technická kvalita
fotografií. Navíc můžete snadněji pracovat s malou hloubkou ostrosti a fotografovat
například portréty s rozmazaným pozadím (hovorově
„bokeh“). V naprosté většině zrcadlovek tepe APS-C nebo
full-frame snímač. Pamatujte, že full-frame senzor znamená sice mnohem lepší
kvalitu fotek, ale daň si vybere ve formě větších rozměrů a vyšší
hmotnosti těla i objektivu.
- Systém ostření – Systém ostření je to, co
nejvíce odlišuje základní modely od těch
profesionálních. Pokročilé zrcadlovky navíc využívají tzv.
„use case“. To znamená, že můžete nastavit, jestli fotíte nepředvídatelný
pohyb dětí, peloton cyklistů nebo například letadla na leteckém
dni. Fotoaparát tak přizpůsobí své chování dané situaci. Oproti
CSC bezzrcadlovkám bohužel nemohou DSLR zrcadlovky využít tak dobře
systém ostření na oko lidí nebo zvířat. CSC navíc přidávají
k ostření i umělou inteligenci a v ohledu ostření tak získávají
náskok nad tradičními DSLR.
- Natáčení videí – Natáčení
klipů, vlogging a tvorba pohyblivého obsahu se stala nedílnou
součástí našich životů. Na trhu už byste nenašli fotoaparát,
který by nedokázal natočit video. Pokud je natáčení videí
váš „denní chleba“, sáhněte raději po CSC bezzrcadlovce, která
toho v tomto segmentu dokáže nabídnout více. Zrcadlovky si
ostatně některé funkce spojené s natáčením převzaly právě od CSC
přístrojů a zvládnou tak natáčet velmi kvalitní klipy. Oproti CSC
přístrojům bohužel musíte čekat trochu horší automatické ostření se
sledováním objektů, očí nebo obličejů.
- Rychlost fotoaparátu pro sériové snímání a závěrka – Druhou největší odlišností mezi základními a pokročilými modely je jejich rychlost. V první řadě rychlost závěrky, kdy základní modely podporují nejrychlejší čas závěrky 1/4000s a ty pokročilé pak 1/8000s. Druhou věcí je rychlost sekvenčního snímání. Profesionální modely jednoduše vyfotí mnohem více snímků za vteřinu, ale narážejí už na limity DSLR konstrukce s velkým množstvím pohyblivých částí, kde opět získávají náskok CSC bezzrcadlovky.
Co dokoupit k zrcadlovce?
- Objektivy - Objektiv je alfou a omegou fotografie. Je to to, co dělá skvělé fotografie. Ten základní, tzv. setový objektiv, který jste si pravděpodobně pořídili s fotoaparátem, není opticky špatný, ale má slabou světelnost a limitovaný rozsah. Skvěle se hodí k tomu, abyste si našli vaše oblíbené ohnisko a podle toho vybrali, který objektiv vám chybí a posunuli se tak ve vaší cestě fotografa.
Canon EF-S 10-18 mm f/4.5-5.6 IS STM Objektiv Canon EF-S 10-18 mm nás baví. Za „pár peněz“ dostanete ultra-širokoúhlý objektiv, který se hodí na focení krajiny, architektury a reportáží. Velmi oblíbený je pro fotografování realit. V kombinaci s DSLR Canon EOS 2000D poskládáte set na focení interiérů s cenou okolo patnácti tisíc korun.
- Paměťová karta - Pro zrcadlovky s velkým počtem megapixelů nebo pro natáčení videí vyberte paměťovou kartu s dostatečnou kapacitou. Karty vybírejte podle použitého paměťového slotu. Nejčastěji se setkáte s SD kartami, ve vyšších modelech ale najdete i XQD a CFexpress karty.
- Brašna nebo batoh - Zrcadlovka je i přes svou odolnost velmi rafinovaná zařízení se spoustou pohyblivých částí, které mezi sebou musí dokonale spolupracovat. Pořiďte si k nim proto pohodlnou brašnu nebo třeba batoh. Výběr správného zavazadla je v případě větších zrcadlovek důležitý i jednoduše proto, aby vám fotoaparát neležel doma a vy jste jej mohli nosit všude s sebou.
- Sada na čištění objektivu - Kromě samotného fotoaparátu a brašny budete dříve nebo později potřebovat lenspen na čištění optiky. Další výběr příslušenství se bude odvíjet od toho, na co se chystáte fotoaparát využívat. Například při focení krajin využijete filtry a kvalitní stativ. V brašně se neztratí ani náhradní baterie. Jestliže fotíte ve špatných světelných podmínkách, pomůže kromě světelného objektivu i systémový blesk, který navíc můžete vybavit radiovým odpalovačem.