D
Dálková spoušť:
Zařízení, které slouží k dálkovému ovládání spouště či dalších funkcí fotoaparátu. Používá se z několika důvodů. Hlavním je snaha o neroztřepání fotoaparátu na stativu stiskem spouště, příp. potřeba ovládat fotoaparát z větší dálky. Dálkových spouští je více druhů. První a nejčastěji používaná je kabelová spoušť, která přenáší stisk spouště elektronicky a bývá vybavena možností aretace (pro využití v režimu Bulb). Další je IR spoušť, která patří mezi bezdrátové a vyžaduje viditelnost na IR diodu (na těle fotoaparátu). Třetí skupinou jsou rádiové spouště, které potřebují konektor pro kabelovou spoušť, do kterého se zapojí přijímač a fotoaparát se ovládá vysílačem. Tyto spouště umí v otevřeném prostoru fungovat i na dálku několika metrů a většinou mají i jiné funkce jako např. dálkové odpalování blesků. Do dálkových spouští se mohou zařadit i chytré mobilní telefony, kde můžeme fotoaparát ovládat pomocí speciální aplikace přes Wi-Fi.
Dálkové ovládání:
viz. Dálková spoušť
Databanka:
Přenosný pevný disk, na který je možno ukládat snímky přímo z paměťové karty. Většina databank má v sobě sloty na různé paměťové karty. Přes USB rozhraní se dá databanka připojit k PC a snímky je možné dále zpracovávat. Vyspělejší databanky umožňují prohlížení a editaci snímků přes vestavěný displej.
Digitální zoom:
Neboli přiblížení objektu. Ale na rozdíl od optického zoomu, se nepřiblíží objekt pomocí změny snímacího úhlu objektivu, ale pomocí speciálního algoritmu, který zobrazí pouze určitý výřez fotografované scény. To způsobuje určitou ztrátu kvality.
Direct print – přímý tisk:
Funkce, kterou nabízí většina fotoaparátů. Umožňuje tisknout snímky na tiskárně, která se propojí přímo s fotoaparátem a není k tomu zapotřebí PC.
Distortion - zkreslení:
Sférická vada objektivu, která se projevuje zakřivením zobrazených přímek. Obdélník se v důsledku toho zobrazí s poduškovým nebo soudkovitým tvarem. V případě, že je tato vada malá, tak je většinou zanedbatelná a všimneme si jí pouze na snímcích s rovnými objekty, které jsou zobrazeny lehce zaobleně. Při silném zkreslení bývá zřetelná deformace celého obrazu. Dá se softwarově odstranit nebo korigovat za použití asférických čoček.
DPI (Dots Per Inch):
Dots Per Inch, v překl. body na palec, je měrná jednotka, která udává velikost rozlišení obrazu při tisku. Čím vyšší je jeho hodnota, tím vyšší je kvalita nasnímaného dokumentu nebo výtisku.
DPOF Digital Print Order Format:
Formát přímého tisku fotografií.
DSLR (Digital Single Lens Reflex) fotoaparát:
Označení pro digitální zrcadlovky. Z hlediska konstrukce se jedná o takový fotoaparát, který umožňuje pozorovat snímanou scénu v optickém hledáčku přímo přes objektiv. Tyto fotoaparáty mají uvnitř těla sklopné zrcátko, které směřuje světlo z objektivu přímo na snímací čip nebo do optického hledáčku. Proto nelze u klasických DSLR pozorovat scénu přes LCD displej (to ale umožňuje funkce Live View, kterou už dnešní zrcadlovky nabízejí).
Dynamický rozsah:
Také označovaný jako tonální rozsah. Je to rozdíl mezi nejsvětlejším a nejtmavším místem fotografie. Stanovuje se v jednotkách EV (expozičních hodnotách). A znamená to, že čím je vyšší tonální rozsah snímacího prvku, tím je lepší barevné podání a kresba v problematických místech.