M
Macro converter - makropředsádka:
Makropředsádka je čočka, která zkracuje minimální zaostřovací vzdálenost objektivu a tím zvyšuje jeho zvětšení. Tato čočka se nasazuje před objektiv a její síla se udává v dioptriích. Výhoda makropředsádky je v tom, že nezpůsobuje prodloužení expozičního času či změnu clony. Nevýhodou je to, že snižuje kvalitu kresby způsobenou barevnou vadou (viz. chromatickou aberace).
Magnification (též: zvětšení):
Magnitification, nebo-li zvětšení hledáčku, je nejdůležitější parametr hledáčku. Tento parametr nám udává, jak velké se jeví předměty v hledáčku ve srovnání s lidským okem.
mAh:
Miliampérhodina (značení mAh) je jednotka, ve které se udává kapacita akumulátorů. Platí pravidlo, že čím vyšší je hodnota mAh, tím déle akumulátor vydrží v provozu. Existuje však vyjímka - tužkové baterie mají největší možnou kapacitu okolo 2700 mAh a přesto vydrží méně než Li-ion akumulátory s nižní hodnotou mAh.
Makro:
Makro je nastavení fotoaparátu nebo objektivu, při kterém je zkrácena nejmenší zaostřovací vzdálenost. Díky makro režimu můžeme fotografovat z blízka velice malé předměty. Některé kompaktní fotoaparáty mají makro od 1 cm.
Manuální nastavení ISO:
ISO můžeme nechat na automatice fotoaparátu nebo si ji podle potřeby ručně nastavit ve všech režimech kromě automatického. Čím vyšší je hodnota ISO, tím vyšší je světelná citlivost a tím méně světla potřebujeme pro správnou expozici.
Manuální vyvážení bílé (manual WB):
Zkratkou WB se vyjadřuje vyvážení bílé barvy. Jde o fuknci, kterou můžeme nechat na automatice fotoaparátu nebo si ji ručně nastavit (manual WB). Manuální vyvážení bílé barvy využijeme, pokud cítíme, že fotoaparát nereaguje správně na barevnou teplotu osvětlení. Vybrat si můžeme z přednastavených hodnot jako je slunce, stín, zářivka. Některé přístroje nabízí i možnost kalibrace - namíříme na bílou plochu a stisknutím spuště nastavíme úroveň bílé barvy.
Materiál těla fotoaparátu:
Každý fotoaparát je složen z nějakého svrchního materiálu - většinou se jedná o plast nebo hořčíkové či kovové slitiny.
Megapixel:
Megapixel je jednotka, ve které se udává rozlišení fotoaparátu (rozlišení snímače fotoaparátu). Tato jednotka nám udává, z kolika obrazových bodů se bude skládat fotografovaný snímek. Někdy se můžete setkat i s označením 3000px x 2000px - tímto způsobem se udává počet pixelů pro každou stranu fotografie zvlášť. I z tohoto označení můžeme vypočítat, kolik má fotografie Mpx (3000px x 2000px = 6000000px, což je 6 Mpx). V dnešní době mají vysoké rozlišení nejenom DSLR (nejčastěji 16-24 Mpx), ale i kompaktní fotoaparáty (nejčastěji od 12-20 Mpx). Čím větší rozlišení fotografie máme, tím více místa fotografie na paměťové kartě zabere. Je tedy potřeba počítat s větší kapacitou paměťové karty.
Memory effect – paměťový efekt:
Memory effect je jev, který zkracuje životnost baterií. Pokud je akumulátor dobíjen dříve než je zcela vybitý, dochází k postupnému zkracování životnosti baterie. Paměťový efekt je důležitý u NiCd baterií (niklkadmiových baterií).
Měření se zvýhodněným středem:
Tento režim měří expozici skrz celý záběr, ale 60-80% výsledné expozice tvoří měření kolem středu. Nedá se tak lehce zmást výrazně světlými či tmavými místy na okrajích záběru. Je velmi vhodný pro portrétové fotografie.
MF - manual focus:
MF je zkratka používaná pro manuální (ruční) zaostřování. Manual focus se používá v případech, kdy AF (viz. AF, autofokus) selhává (například v makrofotografii, fotografování za horších světelných podmínek atd.). Manuální ostření mají pouze DSLR, CSC fotoaparáty a vyýkonější modely kompaktních fotoaparátů.
Microdrive:
Microdrive je miniaturní pevný disk, který vyvinula firma IBM. V dnešní době se moc nepoužívá, protože nebyl moc mechanicky odolný a navíc spotřeboval vysoké množství energie. Dříve šlo však o populární disk, protože měl kapacitu 1 MB až 4 MB.
Middle contact – středový kontakt:
Středový kontakt je hlavní kontakt, který se nachází ve středu botky blesku. Má větší průměr než kontakty, kterými jsou botky a blesky vybaveny. Tento kontakt přenáší informaci k odpalu blesku.
Moiré, Moaré:
Moaré (z francouzského moiré, což v překladu znamená rušivý) je rušivý optický efekt, který se projevuje jako barevné pruhy nebo kruhy. Moaré vzniká překrýváním nebo prolínáním dvou pravidelných sktruktur - struktury objektu a pravidelnou strukturou pixelů snímače. Nejčastěji se moiré vyskytuje u tkanin, jemných vlasů a svislých linií u architektury.
Monopod (též: Stativ):
Monopod je jednonohý stativ, který má za úkol tlumit vertikální vibrace. Není tak stabilní jako klasický tripod, ale v některých situacích bohužel tripod použít nemůžeme (přírodní podmínky, zákaz, atd.). Oproti tripodu bývá monopod lehčí a manipulace s ním je rychlejší. Při výběru monopodu nás zajímá maximální výška stativu, hmotnost, délka složeného stativu, zatížení, materiál a samozřejmě cena.
Multi-spot exposure metering – vícebodové měření expozice:
Vícebodové měření expozice změří expozici na několika místech záběru. Fotoaparát po každém měření sám přepočítá průměrnou expozici. Tento sytém měření expozice dnes nabízí většina fotoaparátů - liší se akorát počtem bodů, podle kterých měření probíhá. Multi-spot exposure metering se hodí pro většinu fotografovaných scén.